Забавните нови правила в живота на една детска градина във Варна

Варна<+> 08.06.2020 10:28 Снимка: ДНЕС+

Забавните нови правила в живота на една детска градина във Варна

Изминаха вече десетина дни, откакто детските градини и ясли отвориха врати.

След месеците на извънредното положение и принудителното затваряне на забавачниците за малчуганите, медията ни провери какви са новите положения в работата им. Под строги противоепидемични мерки, децата влязоха в любимите си стаи, в които са преживели със своите учителки и приятелчета незабравими мигове.

Имах уговорена среща с директорката на ДГ “Валентина Терешкова“. На влизане в детската градина се спирам на входа. Там има забавна картинка, която показва, че две от групите, трябва да влизат през другия вход. Отварям вратата и ме посрещат стрелки и конуси, облепени с картинки и табелки за отстояние между родителите и децата. Усмихвам се.

Мерките са строги, но е някак забавно, като на игра „Ориентирай се“.

Посреща ме директорката на детската градина Анна Константинова. Усмихната и приветлива, както винаги. Сядаме в двора на една пейка, а там - чисто, подредено и оградено по същия начин, според изискванията. Нямам съмнения, че всичко предписано като мерки, се спазва. Знам го и като майка на дете, което посещава това детско заведение. В момента там има между 40 и 45 деца. Разделени по групите си са средно между 10 и 12 дечица в група.

Децата спят и е пълна тишина.

- Г-жо Константинова, как приеха децата мерките? Задаваха ли много въпроси? Бяха ли подготвени от родителите си, че има нещо необичайно в ситуацията и те трябва да живеят по нетипичен начин?

- Анна Константинова: Всички мерки бяха представени на децата под формата на игра, за да не стресират от промяната, а да им е интересно и да ги спазват. Ние в детските градини, винаги сме спазвали хигиенни изисквания, винаги сме работили под строга хигиена. Направихме всичко възможно, за да не усещат сериозна разлика в ежедневието и спазвайки рутината им, както и да се придържаме към педагогическата програма. Например, когато трябва да отидат да си измият ръчичките, преди се строяваха във влакче и отиваха всички заедно, а сега се разпределят по две-три деца. Организирахме им моменти за споделяне, за да може, ако имат някакви тревоги, да може тази тревожност да падне и да могат да споделят страховете си.

Когато излизат навън, пак част от тях се занимават с помощник-възпитателите, а другите излизат. Всички играчки се дезинфекцират след всяка игра. Първите два дни бяха предизвикателство за нас и за децата, тъй като това беше много нетипична ситуация и децата не можеха да се прегръщат, както преди, а всяка група си измислиха поздрав, с който се поздравяваха всяка сутрин. На децата им е забавно, но не сме променили нищо в програмата им. Когато учител им чете приказка, те пак се нареждат в добре познатото им кръгче на килима, но разликата е в разстоянието между децата.

- А как се отрази тази отговорна задача на персонала на детската градина? Отговорността е голяма и няма как да няма стрес сред тях, предвид ситуацията?

- Ние сме свикнали, когато има заповед от Министерството на здравеопазването или Министерството на образованието, да ги спазваме стриктно. Не беше трудно, защото така или иначе, спазваме строга хигиена. Имаше стрес дотолкова, доколкото предвид необичайната ситуация, се притеснявахме, дали ще бъдем достатъчно перфектни в изпълнението на мерките. Защото знаем, че всяка заповед е добре премислена, а за нас оставаше да я спазим по най-добрия начин. Дали е коронавирус или друга вирусна инфекция, винаги сме се старали да ограничим разпространението в други групи и сме спазвали строго предписанията.

- Често минавам покрай детската градина и по време на карантината видях, че боядисвахте оградата на двора. Как използвахте времето, когато градината беше затворена, какво успяхте да свършите през  тези месеци?

- Да, успяхме да почистим абсолютно всяко помещение, да дезинфекцираме. Не само занималните на децата, но и складове, методичен кабинет, всяко кътче в детската градина. Зацветихме двора, засяхме цветя по алеите и по балконите, както и изцяло боядисахме оградата. Сега е по-цветна и красива.

- Как точно се извършва дезинфекцията? Знам, че четири пъти през деня трябва да се дезинфекцират помещенията, предвид, че препаратите най-вероятно са тежки? 

- Препаратите, които ползваме по предписание са щадящи, но ние правим четирикратната дезинфекция винаги в отсъствието на децата. Когато са навън дезинфекцираме вътрешните помещения, когато спят - коридорите и санитарните възли. Успяваме да го правим и вече е отработено да се случва в отсъствие на децата. Изработили сме си план, по който се извършват тези мероприятия. 

- Имахте ли някакви планирани инициативи, които не успяхте да реализирате, а бяха планирани или ежегодни такива? Отложихте ли ги във времето?

- Всяка година провеждаме една инициатива през месеците април и май - „Книгите са приятели, книгите са учители“ и този път я изпълнихме онлайн. Всяка група от детската градина си има вътрешна група във Фейсбук и там се споделяха задачи и занимания между учители и родители, успяхме да запазим връзката между децата и техните учители. Провеждаха стрийминг четене. В началото учителките четяха на живо книжки и приказки. Така дечицата чуваха гласовете на техните учители, докато те самите накрая преодоляха срамежливостта си и започнаха да провеждат онлайн контакт на живо и да се виждат лице в лице с децата. Множество забавни игри, занимания по образователната програма за конкретната възраст. Аз съм изключително щастлива, че много деца и техните родители се включиха в тези инициативи. А най-вече съм благодарна за съдействието на родителите. Направиха си електронни книжки със снимки от различните инициативи, които ще останат за спомен от тази раздяла и така се усещаше много силно общността учители, родители, деца.

По време на пандемията, получихме една изненада, която е по европейска програма за „eTwinning  school”2020-2021“. Не можаха да ни връчат наградата, поради ситуацията, но ще си я получим през септември. До признанието се стигна след реализиране на проекти, проектни дейности и събития под ръководството на гл.учител Жечка Стоянова. В рамките на оценявания период в платформата на eTwinning  институцията ни  осъществи събития като: „Безопасен интернет в детската градина”,”Моят баща е супер-герой”, „Коледа- време за добрини” ,„Ден на семейството в моята детска градина”, „Играя и уча с мама и татко”, и др. Реализирано бе сътрудничество по проекти с различна тематика „The Christmas Project”, „Play & Learn”; „Christmas Time”; „OLD TRADITIONS, NEW TRADITIONS IN EUROPE” ;"Christmas time - time for singing" и др., където основните акценти наред с развиване на международното сътрудничество са споделяне на добър опит, изучаване на традиции и учене чрез игра. Осъществените проектни дейности представляват добър баланс между използването на ИКТ и националните учебни програми на участниците. Програмата „eTwinning“ насърчава училищното сътрудничество в Европа посредством Информационни и комуникационни технологии (ИКТ), като осигурява подкрепа, инструменти и услуги за училищата и детските градини. Платформата „eTwinning“ предлага и много възможности за безплатно и непрекъснато онлайн професионално развитие на учителите.

Получената награда „eTwinning училище“ на ДГ ‚Валентина Терешкова“ е  признание за успеха  не само на отделните учители, но това е постижение за целия „eTwinning” екип. Получаването на статус „eTwinning училище“ не е състезание, а отличие за напредък от едно ниво към следващо по- високо професионално ниво.
В момента ДГ”Валентина Терешкова” продължава да работи по „eTwinning“ проекти.

- Какво предстои, когато отпаднат мерките? Какви са Ви плановете занапред?

- Предстои ни период на планирани ремонтни дейности. Лятото е времето, когато използваме да обновим базата. Например, извършили сме подготовката по ремонтите във филиала на градината. Там ще се прави частичен ремонт на котелното помещение, всичко е одобрено, на последен етап сме и очакваме съдействието на Община Варна. Тук, в централата, предстои да направим на втория етаж подобряване на материалната среда, ще превърнем кътчето в място за четене, децата да си избират книжки, ще направим библиотека за децата, и такава за родители. Относно новото, което предстои за децата, е, че ще продължим със спортните инициативи и занимания на открито.

Ако ми позволите, искам да благодаря сърдечно на родителите, за времето, което отделиха по време на карантината, за да участват във всички инициативи, които учителите и понякога самите те създаваха, за да не загубим връзка по между си. Искам да благодаря на персонала на детската градина, на учителите, на помощник-възпитателите за самоотвержения труд, който положиха и за доброто и професионално отношение. Добрият и сплотен екип, дава винаги добри резултати.

Завършихме разговора с това, че каквато и ситуация да ни сервира битието, винаги има начин да се научим да живеем с нея и само с труд и отдаденост, с желание и любов към това, което правим, можем да се справим и да покажем, че животът продължава и ние можем да се адаптираме към всичко ново.

Геновева Михайлова

CHF CHF 1 2.00105
GBP GBP 1 2.27568
RON RON 10 3.93076
TRY TRY 100 5.62834
USD USD 1 1.83027