Варна<+> 12.01.2022 12:01 Снимка: ДНЕС+
ВМА с първа за годината чернодробна трансплантация (СНИМКИ)
Специалисти от Военномедицинска академия (ВМА) извършиха първата за 2022 г. чернодробна трансплантация, съобщиха от лечебното заведение.
Реципиентът е 52-годишен мъж в крайна фаза на чернодробно заболяване, а донорът – пациент на 63 години.
Трансплантацията е била осъществена в следобедните часове на 11 януари и е продължила 7 часа. Тя е станала възможна, след като екип на ВМА е излетял със самолет C-27J „Spartan” от състава на 16-та авиационна база на Военновъздушните сили до Варна, където бе донорската ситуация.
В момента пациентът се намира в задоволително състояние, екстубиран е, контактен, адекватен, с подобряващи се показатели, коментира проф. Никола Владов, ръководител на трансплантационния екип. Ръководството на ВМА изказва своята изключителна благодарност към близките на донора, които въпреки трудния за тях момент, са разрешили експлантацията на органите, пишат още на страницата си от болницата.
От лечебното заведение изказаха благодарност и на медицинските екипи, както и на екипажа на ВВС.
Още по темата
CHF
|
1 | 2.10463 |
GBP
|
1 | 2.24498 |
RON
|
10 | 3.83729 |
TRY
|
100 | 3.87564 |
USD
|
1 | 1.66355 |
Последни новини
- 19:27 Кр. Георгиева: Краят на войната в Украйна няма да намали разходите за отбрана, но ще носи инвестиции
- 19:20 Полско издание: Русия удари с "Цар бомба", тя изравни със земята цял градски район (ВИДЕО)
- 19:13 Кирил Дмитриев: Зеленски забавя мирната офанзива, като отказва да отстъпи територия
- 19:06 Китай започна строежа на първата в света хибридна ядрена централа
- 18:57 Филмът за Мелания Тръмп тръгва с мащабна премиера
- 18:49 Медведев: Без ядрени оръжия, Русия вече нямаше да съществува
- 18:41 Акционери на LVMH искат яснота за наследника на Бернар Арно
- 18:34 Само за ден: Златото задмина историческата граница от 5100 долара за унция