
Варна<+> 22.10.2025 16:38 Снимка: ДНЕС+
Варна ще инвестира в здравеопазването, образованието и спорта
ПК "Финанси и бюджет" към Общински съвет - Варна гласува за финансова подкрепа за болница, училища и спортни клубове във Варна
Комисията по финанси и бюджет към Общински съвет – Варна подкрепи отпускането на целева субсидия за „Специализираната болница за активно лечение по пневмо-фтизиатрични заболявания – Варна“. Средствата са предназначени за изготвяне на проект за ремонт и преустройство на втория етаж и част от първия етаж на сградата на ул. „Мануш войвода“ 11А.
Целта е прехвърляне на дейността на пневмо-фтизиатричното отделение към основната сграда на болницата. Още през март Общинският съвет даде съгласие за преместването на отделението, а сега се осигурява финансиране за проектната подготовка на стойност до 26 860 лв.
Съветниците одобриха също така преразпределение на средства по държавно делегирани дейности, свързани със социалните услуги в града. С 26 500 лв. се намаляват разходите за външни услуги в Центъра за обществена подкрепа с капацитет 30 места към Комплекса за социални услуги за деца и семейства, като същата сума се прехвърля за заплати на персонала. За Центъра за обществена подкрепа с капацитет 100 места се предвижда намаление от 10 000 лв. за вода, горива и енергия и 8 100 лв. за външни услуги. Общата сума от 18 100 лв. ще бъде насочена за увеличение на възнагражденията на персонала в звено „Майка и бебе“.
Членовете на комисията дадоха съгласието си за дофинансиране на 20 маломерни и слети паралелки в седем общински училища през учебната 2025/2026 година. За целта от местния бюджет ще бъдат отпуснати близо 146 000 лева, които ще обезпечат нормалното протичане на учебния процес. Сред училищата, които ще получат допълнителна финансова подкрепа, са СУ „Неофит Бозвели“, Професионалната гимназия по горско стопанство и дървообработване „Николай Хайтов“, ОУ „Отец Паисий“ и ОУ „Св. Климент Охридски“ в село Константиново. Другите училища с паралелки под норматива са ОУ „Христо Смирненски“ в село Тополи, СУ „Любен Каравелов“ и ОУ „Капитан Петко Войвода“ в кв. „Галата“.
На днешното заседание на комисията стана ясно, че се подготвя проект за модернизация на стадиона в с. Тополи. Инициативата е на местния клуб „Тополи“, който вече е изготвил предложение за изграждането на модерни футболни игрища.
Има вариант проектът да бъде финансиран по Националната програма за финансиране на инвестиционни спортни проекти на Министерството на младежта и спорта, която в момента приема предложения. Тя разполага с бюджет от 33 млн. лева и цели да насърчи инвестициите в спортната инфраструктура в цялата страна.
За да се увеличат шансовете за одобрение, кандидатстването ще се извърши чрез Община Варна, която е собственик на стадиона. Според условията на програмата кандидатите трябва да осигурят самоучастие между 10% и 30% от стойността на проекта, като останалата част от финансирането ще бъде предоставена от държавата. Прогнозната стойност на модернизацията на стадиона в Тополи е около 1,5 млн. лева.
Засега не е уточнен конкретният процент на самоучастието, който ще осигури Община Варна. Съветниците възложиха на администрацията до сесията следващата седмица да подготви конкретно предложение, след което Общинският съвет ще вземе решение за размера на финансовата подкрепа. Крайният срок за кандидатстване е 3 ноември 2025 г.
Комисията одобри също отпускането на 250 000 лева на „Баскетболен клуб „Черно море - Тича“. Решението предвижда средствата да бъдат осигурени от бюджета на Община Варна за 2026 г. и има за цел да подкрепи развитието на клуба и участието му в националните състезания. Финансирането ще бъде използвано за покриване на разходите на отбора за участие в Националната баскетболна лига и турнира за Купата на България.
Освен това средствата ще подпомогнат дейността на детско-юношеската школа на клуба, като ще покрият разходите за участието на младите състезатели в държавните първенства. Финансирано ще бъде и участието на отбора в държавното първенство по баскетбол на колички.
Още по темата
![]() |
1 | 2.11945 |
![]() |
1 | 2.25093 |
![]() |
10 | 3.84771 |
![]() |
100 | 4.01811 |
![]() |
1 | 1.68795 |
Последни новини
- 17:11 Германският външен министър ще моли Китай да облекчи износа на редкоземни метали
- 17:02 Мексико изгражда биофабрика за борба с плътоядната муха и ларвата й - винтовия червей
- 16:54 Радев и виетнамският лидер То Лам обявиха началото на стратегическо партньорство
- 16:46 Съдът на ЕС разпореди формулата за дяловото разпределение на парното да се пренапише
- 16:38 Малък самолет се разби в Румъния
- 16:30 Съд в Белфаст оправда британски войник по делото за „Кървавата неделя“ от 1972 г.
- 16:21 Великобритания задържа трима руски шпиони
- 16:13 Москва: Струпването на американски ядрени оръжия в Европа подкопава стратегическата стабилност