В СУ "Гео Милев" във Варна се проведе образователен форум за споделяне на добри практики

Варна<+> 29.04.2025 17:52 Снимка: ДНЕС+

В СУ "Гео Милев" във Варна се проведе образователен форум за споделяне на добри практики

Форум за споделяне на добри практики се провежда днес в Средно училище "Гео Милев" - Варна. Темата е "Позитивното образование в контекста на социално-емоционалното учене и приемствеността между начален и прогимназиален етап като нова образователна парадигма". Събитието се организира съвместно с РУО Варна, като целта  е споделяне и систематизиране на  педагогическия опит в изграждането  на позитивно образование в училище. Форумът откри директора на СУ “Гео Милев“ – д-р Мартин Вълчев.

С думи на подкрепа, идеи за съвместна работа  и перспективата пред позитивното образование към присъстващите представители от варненските училища се обърнаха  д-р Ирена Радева -  началник на РУО – Варна,  Антоанета Хинева – директор на дирекция „Образование и младежки дейности“, община Варна  и  доц. Елеонора Танкова от ВСУ „Черноризец Храбър“. Онлайн се включи и проф. Румен Стаматов, който сподели, че се разработва програма за позитивно образование в детските градини и за учениците от гимназиален етап.

        Форумът започна с  представяне на програми и практики в използване на принципите на позитивната психология в обучителния процес на СУ „Гео Милев“. Училището  е първото в  страната, в което през учебната 2022 /2023 г. започна пилотен  проект, под ръководството на проф. Румен Стаматов, за изграждане на позитивно образование в училище, чиято цел е да се създаде среда, която насърчава личностното развитие, емоционалната интелигентност и академичния успех на всеки ученик.

Участниците имаха възможност да се запознаят с изпълняваните програми и инициативи с фокус социално –емоционално учене в СУ „Гео Милев“  преди 2022 г., когато започва  съвместната инициатива  с ВСУ през  програми  базирани на концепцията за благополучие.

На присъстващите беше представена и разработената от училищния екип нова програма  „Развиване на умения за самоконтрол в пети клас“, чиято цел е  да подкрепи учениците в прехода от начален към прогимназиален етап. Стремежът е да се подпомогне тяхното личностно израстване, чрез развиване на умения за себепознание и целеполагане,  което от своя страна да доведе до по-висока ефективност в училищната и социална среда.

        Като илюстрация на част от работата на педагогическия екип в залата  са подредени материали изработени от първокласниците по програмата “Позитивна класна стая“, по която в СУ „Гео Милев“ се работи за първа година. Децата от II „д“ са подготвили сборник със съчинения, в които описват как виждат себе си в бъдещето и как със своята дейност, като пораснат, ще бъдат полезни на другите. Учениците от II „г“ клас  ще представят пред участниците във форума драматизация на книжката “Мис Моли и училището по доброта“.

        Във втората част на срещата добри практики по темата ще представят  ОУ “Захари Стоянов, ОУ „Добри Чинтулов“, ОУ „П.Р. Славейков“, СУ „Найден Геров“.

        Събитието ще завърши с дискусия на тема: „Единна концепция и специфика на позитивните модели в училище“. 

CHF CHF 1 2.07625
GBP GBP 1 2.29719
RON RON 10 3.92903
TRY TRY 100 4.47921
USD USD 1 1.72198