Варна<+> 06.04.2026 12:42 Снимка: БТА
В две секции от общо 400 във Варна ще се гласува само с хартиена бюлетина
В две секции във Варна ще се гласува само с бюлетина, в останалите 398 гласоподавателите ще избират между машина и хартиена бюлетина. Това съобщи пред Радио Варна Велин Жеков, председател на Районната избирателна комисия. Машинен и хартиен вот ще има във всички секции с над 300 гласоподаватели. Двете секции с възможност за гласуване само с хартиена бюлетина, са 399-а и 401-ва.
На 4 април изтече срокът за подаване на заявления за гласуване по настоящ адрес и с подвижна избирателна кутия. Желаещите да дадат своя глас в подвижна кутия са около 50 – значително по-малко от изборите през 2024 г., съобщи още Велин Жеков. Има и допълнителен срок за заявяване на желание за гласуване с подвижна избирателна кутия, това може да се заяви и в районните администрации.
9 ще са членовете на подвижните избирателни комисии, а бройката е най-многочислената, обобщи председателят на РИК-Варна. Досега подвижните секции са били с най-много по седем души, каза още той. Законодателството предвижда всяка партия и коалиция да има право по един представител във всяка СИК, обясни Велин Жеков.
От 7 до 20 часа ще продължи изборният ден на 19 април, а всички членове на СИК трябва да бъдат поне 10-15 минути по-рано, за да проверят дали работи машината, дали има налични хартиени бюлетини и др.
658 са секционните избирателни комисии в област Варна, като бройката може да варира заради някои секции в болниците, които могат да бъдат закрити. Малко над 400 хиляди са хората с право на глас в областта, за град Варна те са почти 300 хиляди.
Подготовката за предстоящите парламентарни избори върви по план, каза още Велин Жеков. Хартиените бюлетини вече са разпратени, а в началото на следващата седмица ще бъдат доставени и машините за гласуване. Той увери, че във всички секции ще има техническа поддръжка за машините и при възникнали проблеми гласоподавателите ще могат да използват хартиени бюлетини. На 4-5 секции има по един техник, който обслужва машините в случай на дефект.
Информация за секцията, в която ще гласува всеки гражданин, може да се провери в районните администрации или онлайн чрез сайта на ГРАО.
Още по темата
CHF
|
1 | 2.10463 |
GBP
|
1 | 2.24498 |
RON
|
10 | 3.83729 |
TRY
|
100 | 3.87564 |
USD
|
1 | 1.66355 |
Последни новини
- 14:15 Турският външен министър се срещна със сирийския президент и Зеленски в Дамаск
- 14:07 "Прогресивна България" е започнала процедура по учредяване на партия
- 13:59 КТ "Подкрепа": Над 80% от българите са с по-високи сметки за ток
- 13:51 Гърция отпуска по 50 евро на домакинство за гориво
- 13:43 Лекар: Имаме указания спешно да открием неимунизираните за морбили
- 13:35 Омбудсманът атакува новата такса "сградна инсталация"
- 13:29 Васил Найденов за Михаил Белчев: Твоите думи ще останат и след нас
- 13:26 Financial Times: Задава се бюджетна криза в ЕС