
Варна<+> 15.01.2025 13:46 Снимка: ДНЕС+
Средно училище „Гео Милев“ във Варна отбелязва две годишнини
Две годишнини на своя патрон отбелязва днес Средно училище „Гео Милев“ – 130 години от неговото рождение и 100 години от гибелта му.
По традиция честването на патрона започна с поднасяне на венци и цветя пред паметника в двора на училището. Директорът на СУ „Гео Милев“ д-р Мартин Вълчев подчерта значимостта на този ден и припомни, че за да имаме един по-справедлив свят, за който е мечтал поета, ние самите трябва да се стремим всеки ден да бъдем по-добри, по-честни и по-справедливи.
Всяка година все повече деца носят цветя, за да почетат паметта на Гео Милев. Венци пред паметника бяха положени от училището, Училищното настоятелство и Обществения съвет.
Инициативите за патронния празник започнаха още в началото на месеца. Първокласниците за първи път се запознаха с живота на Гео Милев и четоха негови детски стихове. С голямо желание те нарисуваха илюстрации към творбите и всеки клас подреди свой кът с рисунките.
Учениците от втори клас изработиха книгоразделители, преписаха красиво произведения на Гео Милев и Леда Милева и ги илюстрираха. Най-интересно за тях бе участието в състезание по правопис и краснопис. Третокласниците работиха в екипи и подготвиха постери и презентации свързани с творчеството и живота на Гео Милев. Всеки клас организира рецитал по стихове на поета и Леда Милева.
Най-големите в начален етап - учениците от четвърти клас участваха в конкурс за съчинение и стихотворение на тема „Гео Милев - личност, която вдъхновява“. За тях бе организирано и състезание по правопис под наслов „Език свещен на моите деди“. Те имаха възможност да създадат проекти в Scrach - „Моето любимо училище“.
В часа посветен на Гео Милев, проведен в четвъртите класове, ученици влязоха в ролята на учители и представиха това, което най-много ги е впечатлило и вдъхновило от живота и творчеството на поета.
Най-очакван в днешния ден е празничния концерт посветен на Гео Милев. Обединяваща фигура в тазгодишния спектакъл е майката на поета, която разказва за него и творчеството му. Директорът на училището в края на концерта ще връчи грамоти на изявилите се ученици, които са се класирали на призови места в състезания, турнири и фестивали.
По традиция за учениците от седми до дванадесети клас е организирано посещение на театрална постановка. Над 300 ученици ще гледат „Тийн“ - авторски театрален спектакъл на младежите от Арт група „Театрално забавление - АРТИЗ“.
Във фоайето са представени рисунки, илюстрации, съчинения, стихотворения и други материали изготвени от учениците и свързани с личността и творчеството на Гео Милев, както и много негови портрети на които той е изобразен с емблематичния кичур коса над едното око. Подредена е фотоизложба с бивши възпитаници на училището, които сега са учители в него. Сред тях е и директорът д-р Мартин Вълчев. Показани са снимки от личните архиви на учителите от времето на техните ученически години. Използвани са снимки и от училищния фотоархив, които показват първите професионални стъпки на преподавателите.
На патронния празник присъстваха двама бивши директори на училището - Петър Петров и Димитър Митев. Отбелязването на годишнината уважиха Доника Михалева - главен експерт "Училища" в Община Варна, Юлиян Бонев - председател на УН, Ахмед Ахмед - председател на Обществения съвет, родители. Началник на РУО – Варна д-р Ирена Радева изпрати поздравителен адрес.
Още по темата
![]() |
1 | 2.08979 |
![]() |
1 | 2.29962 |
![]() |
10 | 3.88601 |
![]() |
100 | 4.30824 |
![]() |
1 | 1.69895 |
Последни новини
- 20:35 Хороскоп за понеделник, 16 юни 2025 г.
- 19:34 Расте броят на загиналите при ракетните удари на Иран в Израел
- 19:24 Руското МО: "Искандер" нанесе съкрушителен удар по украински морски пехотинци в Святогорск
- 19:15 Лишиха Саркози от ордена на Почетния легион след присъдата за корупция
- 19:05 Дипломат №1 на Иран: Ако израелските атаки спрат, ние също спираме
- 19:02 Смайващата цена на сватбата на Лорън Санчес и Джеф Безос
- 18:55 Киев е в паника - заради ескалацията в Близкия изток САЩ изтеглят системи за ПВО от Украйна
- 18:44 1 загинал и десетки ранени при падане на балон в Кападокия