САЩ в Украйна: работата е свършена
Варна<+> 28.04.2014 15:42
Помощникът на държавния секретар на САЩ по въпросите на Европа и Евразия Виктория Нуланд в интервю за телевизионната компания Си-Ен-Ен за пореден път признала: започвайки от 1991 година Вашингтон вложил в Украйна 5 млрд. долара.
Това се наричало помощ за развитието на демокрацията в страната, която в резултат от толкова значителни вложения се оказа на границата на разпадане и на пълен политически и икономически крах.
Общувайки със журналисти, Нуланд особено подчертала, че САЩ не влагат средства за подкрепа на майдан. Това уж било стихийно движение на народа, уморен от корупцията и произвола на властите. Но добре известно е, че в продължение на десетилетия в Украйна работели фондове, инвестирани от чуждестранни, в това число и американски източници. Целта била развитие на демокрацията. А инвестициите за развитие на икономиката, за реформа на науката, промишлеността и селското стопанство дори не се споменават.
Във Вашингтон не могли да се смирят с мисълта, че Украйна ще стане своеобразен свързващ мост между Русия и Европа, ще остане приятелска и партньорска държава по отношение на своя източен съсед. Това не трябвало да се допусне и било създадено поредо огнище на нестабилност край границите на Руската Федерация. Ето какво заяви по този повод за „Гласът на Русия” политологът Богдан Безпалко:
- Думата „демокрация” американците използват най-често за спекулации. На практика тя се разбира от тях своеобразно. Те винаги поставяли на власт онези сили, които са им изгодни. Например, в Чили поставиха на власт Пиночет, в Камбоджа подкрепяха Пол Пот само защото, това са дейци и техните партии били изгодни на САЩ.
Днес нелегитимните киевски власти с удоволствие играят ролята на мерионетки на Белия дом. Съвсем не случайно в началото на т.н. антитерористична операция в източните райони на страната било обявено веднага след посещението в Киев на ръководителя на ЦРУ. А за продължението на операцията след великденското примирия, информационните агенции обявили веднага след визитата в украинската столица на вице-президента на САЩ. Всички това много прилича на изпълнение на преки и конкретни указания. За каква самостоятелност на лидерите на майдана в този контекст може да става дума?
Но най-парадоксалното и неприятното за украинците е в това, че инвестициите в Украйна от страна на САЩ изглежда приключили. Работата е свършена: анархията и хаосът обхванаха така и не състоялата се държава за дълго време и твърде сериозно. И вместо предоставената от Русия огромна 15-милиардна помощ, сега Киев ще получи жалки десетки милиони долари. За тези нищожни за 48-милионна страна суми гръмогласно заявяват големите американски босове. А освен това обещават на Украйна някакви технологии за спестяване на енергия, които ще позволят да намалят енергийната зависимост от Русия. По всичко изглежда, че дефолтът е неизбежен за страната. И изглежда той ще стане повод за пореден майдан, който стана перманентно състояние на украинското общество. /
bulgarian.ruvr.ru
Това се наричало помощ за развитието на демокрацията в страната, която в резултат от толкова значителни вложения се оказа на границата на разпадане и на пълен политически и икономически крах.
Общувайки със журналисти, Нуланд особено подчертала, че САЩ не влагат средства за подкрепа на майдан. Това уж било стихийно движение на народа, уморен от корупцията и произвола на властите. Но добре известно е, че в продължение на десетилетия в Украйна работели фондове, инвестирани от чуждестранни, в това число и американски източници. Целта била развитие на демокрацията. А инвестициите за развитие на икономиката, за реформа на науката, промишлеността и селското стопанство дори не се споменават.
Във Вашингтон не могли да се смирят с мисълта, че Украйна ще стане своеобразен свързващ мост между Русия и Европа, ще остане приятелска и партньорска държава по отношение на своя източен съсед. Това не трябвало да се допусне и било създадено поредо огнище на нестабилност край границите на Руската Федерация. Ето какво заяви по този повод за „Гласът на Русия” политологът Богдан Безпалко:
- Думата „демокрация” американците използват най-често за спекулации. На практика тя се разбира от тях своеобразно. Те винаги поставяли на власт онези сили, които са им изгодни. Например, в Чили поставиха на власт Пиночет, в Камбоджа подкрепяха Пол Пот само защото, това са дейци и техните партии били изгодни на САЩ.
Днес нелегитимните киевски власти с удоволствие играят ролята на мерионетки на Белия дом. Съвсем не случайно в началото на т.н. антитерористична операция в източните райони на страната било обявено веднага след посещението в Киев на ръководителя на ЦРУ. А за продължението на операцията след великденското примирия, информационните агенции обявили веднага след визитата в украинската столица на вице-президента на САЩ. Всички това много прилича на изпълнение на преки и конкретни указания. За каква самостоятелност на лидерите на майдана в този контекст може да става дума?
Но най-парадоксалното и неприятното за украинците е в това, че инвестициите в Украйна от страна на САЩ изглежда приключили. Работата е свършена: анархията и хаосът обхванаха така и не състоялата се държава за дълго време и твърде сериозно. И вместо предоставената от Русия огромна 15-милиардна помощ, сега Киев ще получи жалки десетки милиони долари. За тези нищожни за 48-милионна страна суми гръмогласно заявяват големите американски босове. А освен това обещават на Украйна някакви технологии за спестяване на енергия, които ще позволят да намалят енергийната зависимост от Русия. По всичко изглежда, че дефолтът е неизбежен за страната. И изглежда той ще стане повод за пореден майдан, който стана перманентно състояние на украинското общество. /
bulgarian.ruvr.ru
CHF
|
1 | 2.10463 |
GBP
|
1 | 2.24498 |
RON
|
10 | 3.83729 |
TRY
|
100 | 3.87564 |
USD
|
1 | 1.66355 |
Последни новини
- 23:56 Хороскоп за четвъртък, 25 юни 2026 г.
- 19:33 ЕК предлага: "Европол" да има представителства във всички страни от ЕС
- 19:23 Тръмп нареди проверки заради цената на бензина в САЩ
- 19:15 „Ростех“ разкри тайното оръжие на Т-90М:След 200 промени танкът става още по-опасен на бойното полe
- 19:07 В Англия след грешната стъпка: Без паника, но така няма да стане
- 19:00 Докато светът говори за AI, Китай спечели друга ключова технологична битка срещу САЩ
- 18:54 Редки цветове и прецизна изработка на мозайка в храма на Херакъл в Хераклея Синтика
- 18:47 FT: Хегсет освобождава командващия сухопътните войски на САЩ в Европа