Варна<+> 01.07.2024 15:16 Снимка: ДНЕС+
Изложба фотографии „ДА ТИ ВЪРВИ ПО ВОДА“ във Варна
Българска фондация Биоразнообразие и Регионална библиотека „Пенчо Славейков“ – Варна ви канят на изложба, посветена на чешмите и тяхното значение за хората и биоразнообразието. Откриването ще се състои във фоайето на библиотеката този вторник, 2 юли 2024, от 11 часа. Експозицията цели да провокира интереса на широката публика към обществените чешми извън населените места и да представи забравени и непознати факти за ценността на тези традиционни елементи на ландшафта. Експозицията ще бъде достъпна в изложбеното фоайе на Варненската библиотека до 15 юли.
Водата е живот! Тя заема повече от 70% от повърхността на Земята и е дом за милиони биологични видове. От историята знаем, че ние - хората, сме създавали ранните си селища в близост до вода, а почитта към нея присъства в традициите и обичаите ни. Тези, които са притежавали уменията да намират вода и да я изведат на повърхността, са били дълбоко уважавани. От висока важност са били и самите източници на питейна вода - изворите, кладенците, реките, езерата - и за това можем да съдим по народните песни, приказки, поговорки, обичаи, записани и запазени за поколенията от етнографи като проф. Христо Вакарелски, Димитър Маринов, Иваничка Георгиева, а и от съвременни изследователи като Светла Богданова, Иван Мичев и др.
В България съществува вековна традиция за изграждане на чешми за обществено ползване чрез каптиране. Такива места са от изключителна важност за поддържане на достъпа до питейна вода за хора, добитък и диви животни от най-древни времена. От гледна точка на биоразнообразието всеки достъп до вода е огромно богатство - събирателна точка, обединяваща видове от различни местообитания и ключова за поддържане на живота и видовото разнообразие. Това важи с пълна сила и за обществените чешми, особено тези извън населените места, където водата, изтичаща от тях не се отвежда в канализация, а свободно се разлива и образува малки или по-големи влажни зони.
В наши дни поради социално-икономическото развитие много чешми са изоставени без поддръжка или напълно унищожени. В същото време недостигът на вода и продължителните засушавания са нарастващи предизвикателства, които вече се усещат на много места в страната.
След успешната работа на Българска фондация Биоразнообразие в край Тополовград, където възстановихме три обществени чешми и една микро-влажна зона, решихме, че резултатите от тази дейност са твърде добри, за да ги ограничаваме до един район на страната. С финансовата подкрепа на Cargill и Global Water Challenge започнахме работа по избора на поне три чешми и една микро-влажна зона, които да възстановим в района на Провадия и Аврен - така да подобрим достъпа до питейна вода и да съхраним ценни видове.
С настоящата изложба от фотографии от теренните ни проучвания в региона, искаме да обърнем внимание на недооценени места - чешмите и малките влажни зони край тях, които обаче имат огромно значение, както за биоразнообразието, така и за опазването на културното и историческото ни наследство.
Още по темата
CHF | 1 | 2.06747 |
GBP | 1 | 2.32967 |
RON | 10 | 3.93179 |
TRY | 100 | 5.15256 |
USD | 1 | 1.75316 |
Последни новини
- 17:21 "Чайна Садърн еърлайнс" осъществи първи полет с китайски пътнически самолет С919
- 17:11 Пенсиониран астронавт на НАСА призовава правителството да разследва НЛО
- 17:02 Динамичен и напрегнат старт на "Бягство към победата 2: Съкровището" в петък от 20:00 ч.
- 16:53 Арестуваха в Кипър Гал Луфт - ключов свидетел по разследването на семейство Байдън за корупция
- 16:43 Без "Екс" в Бразилия, ако не плаща глоба от 820 000 евро на ден
- 16:34 Шакира спря участие, след като фенове не спряха да снимат под роклята ѝ
- 16:25 Прахът от Сахара поддържа живота в океана на хиляди километри разстояние
- 16:15 В Крим предложиха Полша да бъде поставена под контрола на ООН