Варна<+> 16.09.2025 09:33 Снимка: ДНЕС+
Информационен ден във Варна представя финансиране по програми на Европейската космическа агенция
На 19 септември 2025 г. от 9:00 ч. във Военноморското училище във Варна ще се проведе Информационен ден за възможностите за безвъзмездно финансиране на български фирми, старт-ъпи, научни организации и университети по линия на Европейската космическа агенция (ЕКА).
Събитието се организира от Министерството на иновациите и растежа (МИР) и ЕКА, с координатор софийската организация Рацио.
Предстоящата 11-а тръжна процедура на ЕКА ще бъде отворена за кандидатстване на 6 октомври 2025 г., а крайният срок за подаване на проектни предложения е 14 ноември 2025 г.. Финансиране между 50 000 и 500 000 евро могат да получат микро-, малки и средни предприятия, както и научноизследователски организации. Най-добрите разработки ще намерят приложение в дейността на самата Агенция.
Проектите могат да обхващат изследователски и подготвителни дейности, научноизследователска и развойна дейност (вкл. хардуерни разработки за летателния и наземния сегмент), космически приложения, образователни дейности (университетски курсове, докторски програми).
По време на Информационния ден ще бъдат представени условията за кандидатстване, а участниците ще имат възможност да получат съвети директно от експертите на ЕКА за подготовка на проектни предложения. Ще бъдат показани и примери за успешни български проекти, вече получили подкрепа, както и индивидуални консултации с представители на Агенцията.
Регистрация за събитието и записване за индивидуални срещи.
Паралелно, координаторите на събитието - Рацио, заедно с варненските им колеги от Площад Наука, са подготвили и специално лекционно събитие за гражданите на Варна. То поставя началото на нов цикъл от събития в града озаглавени Spaceport Varna: Земята
и Хората, а темата е: „Какво свързва борда на Международната космическа станция с бреговете на Черно море?“.
Ще се проведе предишния ден - 18.09 (четвъртък) от 19 ч. в известно варненско заведение. В него освен представителя на ЕКА Д-р Ту Дженифър Нго-Ан ще се включат и българските специалисти - д-р Стоил Иванов от СУ „Св. Кл. Охридски“ и проф. Мирослав Цветков от ВВМУ „Н. Й. Вапцаров“.
CHF
|
1 | 2.10599 |
GBP
|
1 | 2.2185 |
RON
|
10 | 3.84567 |
TRY
|
100 | 4.02573 |
USD
|
1 | 1.69277 |
Последни новини
- 18:20 Учени от САЩ се насочват към Европа след негативната реакция на Тръмп към университетите
- 18:16 Министерство на финансите публикува проекта на бюджет: Дефицитът е 3%. Инфлацията ще достигне 3,5%
- 18:12 Турски рафинерии се отказват от руския петрол заради новите западни санкции
- 18:07 Руските сили удариха с "Кинжал" украинския ВПК в отговор на атаките на Киев
- 18:04 Японският премиер поиска среща с Ким Чен-ун
- 17:56 Набиха кмет на павликенско село в кметството му
- 17:47 "Райнметал" строи завод за барут и в Румъния
- 17:38 ЕК оценява въздействието от възможната продажба на европейската собственост на "Лукойл"