Ето къде водата в морето край Варна е кристално чиста
Варна<+> 03.06.2018 11:22
Чистотата на водата на варненските плажове се е влошила и само на две ивици качеството им е оценено като отлично. Това става ясно от последния доклад на Европейската агенция за околната среда, показва проверка на Дарик. В проучването, което се прави ежегодно преди началото на всеки летен сезон и има за цел да ориентира туристите, са използвани данни за 2017 г.
В предишния доклад отлична оценка получиха 13 ивици във Варненска област, от които само плажовете „Морско око” в курорта „Златни пясъци” и „Къмпинг Луна” в Бяла я запазват.
От „отлично” на „добро” е променено качеството на ивиците в курортите „Св. св. Константин и Елена”, „Слънчев ден” и „Златни пясъци”, Фичоза, Ветеран, Паша дере, Камчия, Шкорпиловци. В тази категория попада и единственият градски плаж във Варна „Бриз Буните”, където предишни години водата беше определяна като изключително чиста.
Качеството на водата на Централният плаж във Варна е оценено като задоволително. В същата категория попадат Южният плаж и този в квартал „Аспарухово”.
Водата на Офицерския плаж в морската столица за поредна година е посочена като най-замърсената не само в региона, но и в цяла България.
През последните години значително се е вложило качеството на водите на плажовете в Бяла. Преди те имаха отлични показатели, но според последните данни качеството там е „задоволително”.
На север от Варна повечето ивици имат кристално чиста вода. Изключение правят плажовете „Божурец”, „Болата”, „Крапец” и „Дуранкулак”, където качеството на водата е определено като добро. По Южното Черноморие ситуацията е сходна и всички ивици имат отлични или добри оценки.
Изследването на Европейската агенция за околната среда обхваща 21 801 крайбрежни и вътрешни места за къпане в цяла Европа. Над 96 % от тях са отговаряли на минималните стандарти за качество на водата, а при 85 % от тях то е отлично. Местата с „лоша“ оценка, каквато има Офицерския плаж във Варна, са 1,4 %.
В предишния доклад отлична оценка получиха 13 ивици във Варненска област, от които само плажовете „Морско око” в курорта „Златни пясъци” и „Къмпинг Луна” в Бяла я запазват.
От „отлично” на „добро” е променено качеството на ивиците в курортите „Св. св. Константин и Елена”, „Слънчев ден” и „Златни пясъци”, Фичоза, Ветеран, Паша дере, Камчия, Шкорпиловци. В тази категория попада и единственият градски плаж във Варна „Бриз Буните”, където предишни години водата беше определяна като изключително чиста.
Качеството на водата на Централният плаж във Варна е оценено като задоволително. В същата категория попадат Южният плаж и този в квартал „Аспарухово”.
Водата на Офицерския плаж в морската столица за поредна година е посочена като най-замърсената не само в региона, но и в цяла България.
През последните години значително се е вложило качеството на водите на плажовете в Бяла. Преди те имаха отлични показатели, но според последните данни качеството там е „задоволително”.
На север от Варна повечето ивици имат кристално чиста вода. Изключение правят плажовете „Божурец”, „Болата”, „Крапец” и „Дуранкулак”, където качеството на водата е определено като добро. По Южното Черноморие ситуацията е сходна и всички ивици имат отлични или добри оценки.
Изследването на Европейската агенция за околната среда обхваща 21 801 крайбрежни и вътрешни места за къпане в цяла Европа. Над 96 % от тях са отговаряли на минималните стандарти за качество на водата, а при 85 % от тях то е отлично. Местата с „лоша“ оценка, каквато има Офицерския плаж във Варна, са 1,4 %.
CHF
|
1 | 2.10463 |
GBP
|
1 | 2.24498 |
RON
|
10 | 3.83729 |
TRY
|
100 | 3.87564 |
USD
|
1 | 1.66355 |
Последни новини
- 21:07 Хороскоп за понеделник, 29 юни 26 г.
- 19:35 Единадесет души загинаха при самолетна катастрофа във Франция
- 19:24 Илон Мъск на 55
- 19:14 Словения възобновява отношенията си с Израел
- 19:04 Легендата на киното Мел Брукс стана на 100
- 18:53 Демерджиев проверява за доставката на мантинели 2 фирми, зад които стоял бивш премиер
- 18:41 Русия изгражда луксозен курорт в Камчатка за над 800 милиона долара
- 18:34 Арх. Панайотова: Държавата в лицето на министър Шишков почва да узаконява собственото си бездействие