
Варна<+> 28.02.2023 14:44 Снимка: ДНЕС+
Екипът на варненската „ДКЦ V - Св. Екатерина“ съпричастен на хората с редки диагнози
Днес е Денят на редките болести
От 2008 година насам последният ден на февруари се отбелязва като Международен ден на редките болести. Все още само 5% от тях са лечими.
Над 300 милиона души по света живеят с рядко заболяване. В България те са около 350 000 души. Едно заболяване се приема за рядко срещано в Европа, когато засяга по-малко от 1 на 2000 души.
Има над 6000 идентифицирани редки заболявания, които в момента засягат 5% от световното население, като около 50% са деца.
По данни на световната статистика 72% от редките заболявания са генетични, докато други са резултат от инфекции (бактериални или вирусни), алергии и причинени от околната среда или са редки ракови заболявания. 70% от генетичните редки заболявания започват в детска възраст.
По данни на Европейската асоциация за редки болести (EURORDIS) все още са необходими средно четири години, за да се докаже диагноза при пациентите с редки заболявания в Европа. Само 6% имат достъп до лечение на заболяването си, а едва 5% от заболяванията са лечими. За останалите все още няма открити и утвърдени протоколи за лечение с доказана ефективност.
Екипът на „ДКЦ V - Св. Екатерина“ е съпричастен със страданието на хората с редки диагнози и призовава хората да търсят навреме лекарска помощ и да не подценяват нито един симптом, защото, колкото по-кратък е пътят до поставянето на диагноза, толкова по-добри са прогнозите за пациента.
Още по темата
![]() |
1 | 2.07669 |
![]() |
1 | 2.34644 |
![]() |
10 | 3.92989 |
![]() |
100 | 5.23868 |
![]() |
1 | 1.88477 |
Последни новини
- 10:43 Трюдо: Намерението на Тръмп за поглъщане на Канада е истинско и е заради ресурсите ни
- 10:33 "Аспирините" побутнаха титлата към Байерн след нова грешна стъпка
- 10:24 Лари Джонсън: САЩ изградиха над 20 биолаборатории в Украйна, насочени срещу славянските народи
- 10:16 Владислав Горанов: Ген. Атанасов може да обясни с активно мероприятие и непорочното зачатие
- 10:14 Руски подводен кабел е бил повреден в Балтийско море, съобщи финландската брегова охрана
- 10:07 Православната църква отбелязва днес деня на Св. мъченик Никифор
- 10:06 Вучич претърпя инцидент на път за митинг в сръбско село
- 09:57 Der Spiegel: ЕС не успя да оптимизира мобилността на своите войски