Д-р Николай Георгиев: Войната в Украйна унищожава рибата в Черно море

Варна<+> 02.01.2024 12:13 Снимка: ДНЕС+

Д-р Николай Георгиев: Войната в Украйна унищожава рибата в Черно море

България изнася цаца, сафрид, барбун, калкан, хамсия за Турция, Гърция, Сърбия, Румъния, Испания, Англия, Украйна, казва  директорът на Изпълнителна агенция по рибарство и аквакултури

- Г-н Георгиев, мина почти месец от празника на моряците и банкерите - Никулден. Какви са най-честите нарушения, които констатирате, свързани с рибните пазари, и има ли някои пропуски, които се откриват всяка година?

- Изпълнителна агенция по рибарство и аквакултури (ИАРА) извършва целогодишно ежедневни проверки по пристанища, лодкостоянки, пазари, рибни борси и тържища, стопанства за аквакултури, сладководни водоеми, превозни средства, както и проверки на целия риболовен флот и в Черно море, и на река Дунав.

Изпълняваме и национален план съвместно с ANPA (аналогичната агенция на ИАРА за Румъния) за Черно море, както имаме и подписани меморандуми за сътрудничество с други държавни институции.

За всеки сезон от годината си има характерни нарушения на Закона за рибарство и аквакултури, като в есенно-зимните месеци най-често се предлага риба без документи за произход, нерегламентирана продажба от багажни отделения на автомобили, на тротоари, транспортирането ѝ с нелицензирани превозни средства, извършване на нерегламентиран стопански риболов без разрешителни и лодки без маркировка. Това се случва както във водите на Черно море, така и в река Дунав.

Във вътрешните водоеми има бракониерски риболов с хрилни мрежи, който е абсолютно забранен.

Други нарушения, на които се натъкват контролните ни органи, са количества риба над допустимите за улов, предлагане на забранени видове риба, например есетрови, както и риба под минимално допустимите размери.

- Успявате ли да се справите с бракониерството?

- За огромно съжаление, по морето и във вътрешността на страната инспекторите от агенцията се натъкват на хора, които са с “професия” бракониер. За морето специално има стопански риболов с хрилни мрежи, без разрешително и с нерегистриран плавателен съд, както и улов над допустимите количества.

Характерно е и дънното тралене за бяла пясъчна мида, черна морска мида и рапан без разрешителни.

Това води до унищожаване на хайвера на рибата и в частност на калкана през размножителния период и силно нарушава морската екосистема.

За вътрешните водоеми като язовири, реки, баластиерни корекции, езера е характерно използването на хрилни мрежи за стопански риболов, използването на ток, на нерегламентирани кошове за улов на речен и езерен рак, на герими (бракониерски уред) за улов на хищни риби и други, които подлагат на риск и без това на места крехката екосистема на реките и язовирите.

CHF CHF 1 2.00413
GBP GBP 1 2.2865
RON RON 10 3.93029
TRY TRY 100 5.64706
USD USD 1 1.82822