Варна<+> 23.06.2020 09:54 Снимка: ДНЕС+
Д-р Лидия Маринова: Варна става и социална дестинация
Много хора избират да живеят в града, именно заради социалните услуги
Д-р Лидия Маринова е председател на ПК „Социални дейности и жилищна политила“. Завършила е специалност „Медицина” в МУ – Варна. Работи като педиатър и лекар ординатор повече от 30 години. Работи с неправителствени организации в областта на здравеопазването и социалните дейности. От 2018 г. е член на Консултативния съвет за ранна интервенция на деца с увреждания към УНИЦЕФ. Носител е на наградата на Националното сдружение на децата „Златна ябълка”. През 2019 г. е удостоена с награда за принос за развитието на социалните услуги и социалните политики в България и работа с неправителствения сектор.
- Д-р Маринова, какво е водещото в социалния сектор на Варна през последните години?
- Социалната политика като цяло е бил и е един от приоритетите на Община Варна. Идеята е да се доразвиват като качество, не само като количество, и да се попълват ниши, където все още има недостиг на такива услуги. Факт е, че животът се удължи като продължителност, но това предполага повече хора с хронични заболявания има и много деца, които се раждат с увреждания. Това налага обществото и общините да подадат ръка, за да имат те нормален и достоен живот. Социалната политика на общината не се ограничава само в разкриване на социални услуги, но и в други сфери на общенствения живот, като култура, образоване и здравеопазване, където има много услуги в подкрепа на деца и възрастни в нужда. Затова и основната философия на новия Закон за социални услуги е, че социалната политика трябва да бъде интегрирана между медицината, социалното министерство и образованието, когато се касае за деца и младежи.
- Колко са социалните услуги в момента и колко се предвиждат?
- В социалната програма, която приехме тази година, действащите програми са 59. До края на годината ще приключи работата по проекта за откриване на Център за подкрепа на лица с множествени увреждания, който за първи път ще предоставя услуги не само във Варна, но и в областта. Хората ще се възползват от мобилни екипи, които ще работят на терен. Това е другата философия, залегнала в новия Закон, а именно не услугата да търси потребителя, а той нея. Все повече се осъзнава, че работата на терен, много по – добре се отразява на човек с проблем, за да се чувства комфорно. Аз мисля, че в бъдеще все повече ще се мисли за мобилност на услугите.
- В ход е изграждането на новите социални центрове във Варна. С какво ще бъдат полезни те на хората?
- Центърът на лица с тежки увреждания в Аспарухово ще обслужва 1000 пациента, въпреки че проекта беше спечелен за 500, но винаги имаме надкапацитет за всички центрове, има чакащи, а това говори за добра услуга. Всяка година, в зависимост от бюджета, се стараем всяка година да увеличаваме капацитета, за да могат да се наемат още специалисти, а оттам и повече хора. Центърът ще предоставя също заместваща грижа до 14 дни в годината. Тоест, детето или възрастния ще могат да остават на грижите на специалистите, докато близките имат работа. Община Варна още 2014-2015 година предложи такава услуга и социалното минситерство ни даде възможност да имаме такава услуга. Тогава идеята беше да бъде в СУПЦ, но имотът беше държавен и общината нямаше право да се разполага както иска, с ремонти и т.н. Това много забави процеса, но сега се радваме, че успяхме да вместим и тази услуга и вече имаме основа, на която легнем и в бъдеще ще можем да създадем още такива услуги.
- Привлекателна ли е за младите професията „социални дейности“?
- Всяка година се увеличава стандарта на издръжка на един потребител, но с това се увеличават и изискаванията. Налага се допълнителен персонал, а сега за резидентните услуги, ще се въведе и медицинско обслужване. Това са допълнителни ресурси и нашата идея да се включат и други министерства, като здравеопазването, например, защото има хора, които се нуждаят от здравни грижи. Доста млади хора учат социални дейности и социален мениджмънт, но проблема не е само ниското заплащане. Все по-тясна трябва да стане връзката между академичното образование и практиката. Голяма част от завършилите студенти никога не са влизали в социален център и не си дават ясна сметка, че да образованието не е само една диплома, но трябва да знаеш къде отиваш, каква отговорност поемаш и колко труд трябва да вложиш. Затова казвам, че хората, които работят в тези центрове са хора с големи сърца, защото е много трудно да не си мотивиран финансово и въпреки това да обичаш професията си и да се раздаваш на тези, които имат нужда от теб.
- Продължават ли двете услуги в подкрепа на гражданите във връзка с пандемията COVID-19?
- Да, общината подаде молба и услугата ще бъде удължена до края на юли. Става въпрос за програмата „Топъл обяд у дома в условията на извънредна ситуация – 2020“. Искам да уточня нещо, което се появи като проблем в медийното пространство, а именно, че обядът се е заменил с пакетирани храни. Това не е така! Замениха с пакетирани храни обяда от социалната кухня, която храни над 750 човека, поради забраната за струпване на много хора. Важно е да уточним, че има два вида хранене, топъл обяд, който наистина е топъл и пакетирани храни от първа необходимост за дома.
- Ще бъде направен ремонт на сградата, в която ще се помещава дневният център за хора с деменция. Важно ли е това за Варна?
- Да, заради продължителността на живота все повече стават хората с деменция. Затова е необходима тази услуга. Предстои и ремонт на приюта за временно настаняване на бездомни и социално слаби лица. Там имаме две услуги към кризисняи център SOS семейства в риск, „Гаврош“ са там, дом „Другарче“. Идеята е да се създадат едни мног добри условия. И тъй като държавата прехвърли този имот на общината, има възможност този голям сграден фонд да бъде използван за един комплексен социален център, който беше заложен още през 2014-та година.
- С какви постижения се гордее Варна в социалната сфера
- За Варна, с много добра социална програма, се говори с голямо уважение. Варна е иновативна в много от социалните си услуги и много услуги в България копират нашите. Ние, разбира се, ги даваме с удоволствие. Варна има много добри услуги за деца – Център за обществена подкрепа, „Карин дом“, който център предоставя много добри услуги. Той ще има и нова сграда. В очаквания да бъде приет на 1 юли нов Закон за социалните услуги е заложена като делегирана държавна дейност ранната интервенция за деца с увреждания. Това е услуга, финансирана досега единствено в община Варна, която се осъществява от Карин дом вече 6 години. Макар че не е към общината, напоследък много добре работи и бившия дом майка и дете. Те имат много добра рехабилитационна програма. Радвам се, че успяхме да вкараме ранната интервенция в Закона за социалните услуги. Радвам се, че Варна се припознава като социална дестинация. Доста хора от Североизточна България идват да живеят тук, за да ползват нашите услуги. От години ние предлагаме интегрирани услуги. Имаме център за метадонова програма, за алкохолни зависимости. Варна заделя и средства за еднократни помощи на хора, за ин витро услуги, за безглутенови и безмлечни менюта за алергични деца в детските градини и училища. Община Варна чудесно си партнира и с академичната общност и аз благодаря на кмета Иван Портних, че веднага застана и подкрепя тази връзка. Освен това, Община Варна получи наградата за активни социално отговорни политики и цялостен принос за социалното развитие на България от Националния алианс за социална отговорност/НАСО/ на 10- годишния юбилей от създаването му.
ДНЕС+ припомня, че тази година от бюджета на общината за социална програма са заделни 3,7 млн. лв. Основен акцент в политиката на администрацията остава подобряването на достъпа и качеството на предлаганите социални услуги, както и постигане на устойчивост на реализираните проекти. Програмата е насочена и към деинституционализацията на децата чрез превенция на изоставянето, насърчаване реализирането на услуги в общността и създаване на условия за отглеждане на децата в среда, близка до семейната.
Още по темата
CHF | 1 | 2.10939 |
GBP | 1 | 2.35062 |
RON | 10 | 3.92997 |
TRY | 100 | 5.43683 |
USD | 1 | 1.87844 |
Последни новини
- 12:29 Изненада на президентския вот в Румъния: Крайнодесният Калин Джорджеску води в надпреварата
- 12:17 Единственият медицински хеликоптер у нас не може да измине разстоянието от София до Русе
- 12:06 18-годишен шофьор прегази легнал на пътя човек
- 11:57 Без сухопътен Шенген през 2025 г. ни очаква трагедия в транспорта
- 11:56 Кризата с недостига на противогрипни ваксини се задълбочава
- 11:47 Товарен самолет падна до къща във Вилнюс, има загинал и ранени
- 11:38 Очевидец на агресията в мол: 10 младежи с качулки ритаха един, гледката беше покъртителна
- 11:32 Ясни призьорите за Купа „Академик и Купа „8-ми декември“ по ориентиране