ЦСКА и Левски завършиха 0:0, Бусато спаси дузпа в 90-та минута

Спорт 18.04.2023 08:42 Снимка: ДНЕС+

Левски изпусна дузпа в последната минута и пропусна да спечели вечното дерби с ЦСКА от XXVI кръг на футболната ни efbet Лига.

Мачът на националния стадион „Васил Левски“ бе официален дебют за новия временен треньор на „сините“ Елин Топузаков, чийто възпитаници се разминаха драматично с успеха.

Така 159-ото издание на най-чакания мач в България завърши с 46-о равенство и двата отбора взеха по точка.

По този начин „червените“ остават лидери във временното класиране с 64 точки, на 2 от шампиона Лудогорец, макар да не насеоха нито един опасен удар към вратата, докато Левски е на 4-о място с 45 пункта в своя актив.

Двубоят на „Васил Левски“ започна доста нервно, с няколко остри влизания и нито едно чисто голово положение в началните 10 минути.

Феновете на двата отбора обаче създадоха истински празник по трибуните със страхотна хореография и мощни скандирания.

На терена пък грешките и здравите единоборства преобладаваха като съперниците отправиха по 1 неточен удар до 15-ата минута.

В 31-ата падна и първата жертва на мощната битка за всяка педя терен. Жеферсон от ЦСКА трябваше да напусне терена принудително и беше заменен от Марселино Кареасо.

Това обаче не промени сериозно случващото се на игрището и в крайна сметка почивката закономерно дойде при нулево реми.

Статистиката пък бе категорична – без нито един удар към вратата от ЦСКА и само 1 точен в актива на Левски.

За сметка на това бяха показани 4 жълти картона, 3 за „червените“, след 20 нарушения и цели 33 изпълнени тъча.

Секунди след подновяването на играта за второто полувреме се стигна до разбъркване в наказателното поле на Левски и опит за изчистване на Филип Кръстев, след който топката за малко не спря в мрежата на Пламен Андреев.

В 51-ата минута капитанът на „сините“ трябваше да напусне границата на наказателното си поле, за да пресече с глава извеждащо подаване към Гарсес.

Подемът в играта на ЦСКА бе видим и не след дълго Тибо Вион нанесе първия точен изстрел на „армейците“, макар без да затрудни Андреев.

След това нервите отново взеха връх и последваха няколко груби влизания, както и разправии на футболисти с главния съдия Никола Попов.

Впоследствие Левски организира бърза контраатака и Филип Кръстев изведе Роналдо на десния фланг.

Крилото навлезе навътре и стреля с левия крак, но много слабо и Густаво Бусато улови безпроблемно.

В 63-ата минута ЦСКА също създаде добра възможност и Тобиас Хайнц намери Дюкенс Назон в наказателното поле.

Нападателят обаче опита да завърши ефектно, с ножичен удар, но това улесни значително Пламен Андреев.

В 68-ата минута Уелтън проби в типичния си стил и навлезе в наказателното поле, след което стреля.

Получи се рикошет, който затрудни Бусато, но от втория опит вратарят на ЦСКА успя да се справи.

В 79-ата минута се стигна и до първото чисто положение за гол. След корнер Рикардиньо засече с глава и насочи топката в долния десен ъгъл на Бусато, но вратарят на ЦСКА майсторски спаси.

Така се стигна до 87-ата минута, в която Брадли де Нойер игра с ръка в наказателното поле на ЦСКА и след консултация с ВАР съдията отсъди дузпа.

С изпълнението на наказателния удар се нагърби Ивелин Попов, чийто удар от бялата точка обаче беше спасен от Густаво Бусато.

Това се случи в последната 90-а минута на вечното дерби и доведе до луда радост в лагера на „армейците“ и до огромно разочарование у Попето, който веднага бе заменен.

В крайна сметка до попадения не се стигна и така вечното дерби завърши без победител – 0:0.[**sorce_name**]