"Сребърните стрели" полетяха за двоен триумф на "Спа"

Спорт 28.07.2024 20:15 Снимка: ДНЕС+

Джордж Ръсел е първи, а Люис Хамилтън завърши непосредствено след него

Възраждането на "Мерцедес" във Формула 1 продължи със страхотна двойна победа на легендарната писта "Спа" във Белгия - първа за "сребърните стрели" след три години доминацията на Макс Верстапен.

Британецът Джордж Ръсел спечели надпреварата, втората му през сезона, а непосредствено зад него финишира съотборникът му Люис Хамилтън, оформяйки един невероятен състезателен уикенд за "Мерцедес".

Двамата стартираха от втора стартова редица, от трета и четвърта позиция, но направиха перфектно състезание, показаха страхотна скорост и така донесоха на отбора си трета победа за последните четири старта през сезона.

Люис Хамилтън успя да вземе лидерството в състезанието още в третата обиколка, когато нямаше проблем с изпреварването на стартиралия от полпозишън Шарл Леклер, но водачеството се промени в средата на състезанието, когато неговият съотборник Джордж Ръсел избра стратегия със само едно влизане в бокса.

Това му донесе първо място докато всички останали пилоти влизаха за втори път в бокса, а въпросът бе ще издържат ли до края гумите на Ръсел.

Отговорът се оказа "да", макар в последните три обиколки Хамилтън да направи няколко атаки срещу своя съотборник в битката за първото място, което все пак остана в ръцете на Джордж Ръсел.

Снимка: АР/БТА

Хамилтън завърши втори, а на подиума с тях ще се качи Оскар Пиастри от отбора на "Макларън".

Топ 10 допълниха стартиралият от първа позиция Шарл Леклер (Ферари), получилият десет позиции наказание на старта Макс Верстапен (Ред Бул), както Ландо Норис (Макларън), Карлос Сайнц (Ферар), Серхио Перес (Ред Бул), Фернандо Алонсо (Астън Мартин) и Естебан Окон (Алпин).

Лидер в генералното класиране продължава да е Макс Верстапен с 275 точки. Следва Ландо Норис със 197, а Шарл Леклер има 174.

Въпреки силините последни няколко състезания, пилотите на "Мерцедес" все още остават назад в класацията, като Люис Хамилтън има 143 пункта, а Джордж Ръсел е с 141.