Сиртаки на "Уембли", Англия стана за резил срещу Гърция

Спорт 11.10.2024 08:37 Снимка: ДНЕС+

Гърция постигна една от най-големите победи във футболната си история. Южните ни съседи танцуваха сиртаки на славния стадион "Уембли" в Лондон, където победиха Англия с 2:1, след като в досегашните седем срещу с "трите лъва" не бяха вкусвали успеха, а имаха пет поражения и две равенства.

Главното действащо лице в четвъртък вечер в Храма на футбола бе Вангелис Павлидис.

25-годишният нападател на Бенфика вкара и двата гола за победителите, като те бяха съответно под №7 и №8 в кариерата му с националния отбор и вероятно са най-сладките до момента.

Мачът започна с минута мълчание в памет на Джордж Балдок. Гръцкият национал, който остави следа със седемте си сезона в Шефилд Юнайтед, бе намерен мъртъв в басейна на къщата си в Атина в сряда, а и двата отбора носеха черни ленти на ръкавите си.

Гърците извадиха екип с №2 и името на Балдок за отборната си снимка, а при головете си Павлидис сочеше черната лента на ръкава си... Част от съотборниците му пък вдигаха пръсти към небето.

Противно на очакванията Гърция бе отборът, който първи имаше реална възможност за гол. Южните ни съседи можеха да открият в 10-ата минута, когато Джордан Пикфорд изгуби топката далеч от вратата си, а капитанът Тасос Бакасетас шутира от дистанция и Ливай Колуил спаси своите от ранен гол, изчиствайки от гол линията. Едва минутка след това гол на Константинос Мавропанос бе отменен заради засада, а това далеч нямаше да е единствената подобна ситуация в този мач.

Гърция поведе рано през второто полувреме, когато Павлидис прати топката в долния десен ъгъл на Пикфорд за 1:0. Десетина минути след това още едно негово попадение бе отменено заради засада, а седем минути преди края броят незачетени гръцки голове достигна до три. Павлидис пак вкара, този път в обратния ъгъл на англичаните, ала сега ВАР се намеси и пак бе отсъдена засада.

Джуд Белингам изглежда щеше да спаси Англия с изравнителен гол - 1:1 с хубав удар от движение в 87-ата минута, но Павлидис шокира всички с поредния си гол за вечерта, този път редовен и 2:1 в четвъртата минута от добавеното време.

Така Гърция поведе в тази група в Лига "В" на турнира с 9 точки от 3 мача, докато Англия е с 6 на второ място.