"Синя" радост в дербито: Късен корнер разплака ЦСКА

Спорт 19.10.2024 21:53 Снимка: ДНЕС+

Левски показа повече желание и допълнително влоши кошмарния сезон на "червените"

Левски победи ЦСКА с 1:0 в голямото дерби на българския футбол след много емоционален мач на националния стадион "Васил Левски" пред около 27 хиляди души.

Късен гол след ъглов удар на защитника Кристиан Макун реши мача в 86-ата минута след силен период за "сините" и до голяма степен заслужена пбоеда за тях.

Станислав Генчев побеждава Александър Томаш в първия български треньорски дуел в дербито от дълго време. Успехът е първи за "сините" в дербито от 2022 година и им носи актив от 28 точки, с които те изравняват лидера Лудогорец, макар и с два мача по-малко. ЦСКА допуска втора поредна загуба след тази от Септември и продължава да е на срамната 14-а позиция с едва 10 точки.

Мачът се разви много любопитно, като и двата отбора имаха силни периоди, но тези на Левски бяха повече, особено през второто полувреме. На няколко пъти вратарят на символичните гости Густаво Бусато спаси своите, но неговите намеси не стигнаха поне за точка. Бразилецът изненадващо беше с отнета капитанска лента за големия мач, като тя бе дадена на английския ветеран Лиъм Купър, който започна като капитан. "Червените" пък стартираха без нито един българин в титулярния състав.

В състава на "сините" единствената промяна беше включването след дълго отсъствие на младия Асен Митков. Героят обаче се оказа венецуелският защитник Макун.

Зарядът на дербито донесе голова ситуация още в 11-ата секунда, след като Левски нападна в първата си атака чрез Мустафа Сангаре и силният му удар прелетя на сантиметри над гредата.

В седмата минута "червените" отговориха подобаващо. Джейсън Локило центрира от корнер и на близката греда Тибо Вион отправи удар с глава, принуждавайки Матей Маркович да избие. Секунди по-късно фланговият бранител Мика Пинто опита късмета си с далечен удар и топката мина опасно до дясната греда на хърватския страж.

Продължиха десетина минути, в които се игра малко футбол заради травми на футболисти на Левски. Първо Карлос Охене беше разтресен с удар с топката в главата, а после Сангаре усети бутоните на Лиъм Купър в много опасна ситуация за "червените" при спорен пас на Густаво Бусато.

В 24-ата минута Левски се размина на сантиметри с гола. Сангаре пусна великолепен пас към Александър Колев на фланга, а таранът показа завидна скорост, пробягвайки огромно разстояние преди да стреля и топката да срещне страничната греда.

ЦСКА продължи да държи повече време топката, но Левски бе все така опасен. В 37-ата минута Алдаир направи фантастичен пробив по левия фланг след двойно подаване и подаде на Сангаре, като ударът на французина рикошира в бранител и също мина до гредата.

В 44-ата минута дойде най-спорният момент през първата част. След дълга топка в половината на "сините", при която изглеждаше, че има засада, Аарон Исека беше изведен от Марселиньо Кареасо сам срещу вратаря. Нападателят копна топката над Маркович, а след това бе фаулиран от вратаря. Ударът пък почти се превърна в гол, но Цунами изчисти героично от гол линията. "Червените" имаха сериозни претенции за дузпа, но след дълго разглеждане такава не бе отсъдена.

Втората част също започна с по-дълго владение на "червените", но техният съперник стигна до първата опасна ситуация. В 52-ата минута Евертон Бала отправи много силен шут от далечна дистанция и запари ръкавиците на Бусато, за да последва много неточна добавка. Шест минути по-късно Бала отново пробва рефлекса на сънародника си и резултатът бе същият - спасяване.

Томаш направи смени и те бяха на път да донесат резултат в 66-ата минута Тибо Вион изведе Илиан Илиев на фланга, а той се обърна и даде перфектен пас на Линдсет на чиста позиция, но норвежецът стреля встрани, пропускайки прекрасна възможност.

Последва нов много силен период за Левски преди и след 80-ата минута. "Сините" отправиха няколко много опасни центрирания, а при едно такова Алдаир намери Кристиан Макун и неговият удар от малък ъгъл бе спасен от Бусато.

Добрата игра на символичните домакини даде резултат в 86-ата минута, когато те поведоха в резултата. Центрирането този път дойде от корнер, а топката отново беше засечена с глава от Макун на близката греда. Бусато отново я изби, но тя премина гол линията за 1:0.

До края "червените" опитаха да застрашат вратата на съперника, но въпреки голямото добавено време заради множеството прекъсвания те не успяха да стигнат до изравнително попадение.

ЛЕВСКИ: Матей Маркович, Кристиан Димитров, Цунами (капитан), Кристиан Макун, Алдаир, Карлос Охене, Асен Митков, Евертон Бала, Майкон, Александър Колев, Мустафа Сангаре

ЦСКА: Густаво Бусато, Тибо Вион, Лумбард Делова, Лиъм Купър (капитан), Мика Пинто, Марселиньо Кареасо, Джеймс Ето`о, Джейсън Локило, Джонатан Линдсет, Зюмюр Бютучи, Аарон Исека