Спорт 20.11.2023 21:53 Снимка: ДНЕС+
Шахматните кралици на България са европейски шампионки!
Националният отбор на България по шахмат за жени за първит път в историята стана европейски шампион.
На първенството на Стария континент в Будва (Черна гора) Антоанета Стефанова, Нургюл Салимова, Виктория Радева, Гергана Пейчева и Белослава Кръстева завършиха с 16 мач-точки след седем победи, две равенства и нито една загуба.
Така те изпревариха с една точка втория Азербайджан.
В последния 9-и кръг българките постигнаха страхотна победа с 2,5:1,5 точки срещу поставения под номер 1 в схемата и вицешампион от последната шахматна олимпиада тим на Грузия.
Победи за България постигнаха Антоанета Стефанова на първа дъска и Гергана Пейчева на трета, като успехът на Пейчева осигури титлата и дойде от позиция, в която българката бе съвсем близо до загубата.
Втората за световната купа по шахмат Нургюл Салимова направи реми на втора дъска с грузинката Нино Бациашвили в европейското отборно първенство.
След нея на първа дъска бившата световна шампионска Антоанета Стефанова пребори Бела Хотенашвили, но, за съжаление, Белослава Кръстева загуби от Саломе Мелия.
Гергана Пейчева успя да пречупи Лела Джавахишвили след близо 6 часа игра и я накара да се предаде на 83-ия ход, за да триумфира България.
Още по темата
CHF
|
1 | 2.10463 |
GBP
|
1 | 2.24498 |
RON
|
10 | 3.83729 |
TRY
|
100 | 3.87564 |
USD
|
1 | 1.66355 |
Последни новини
- 13:34 Трайков и и.д. посланик на САЩ обсъдиха удължаването на дерогацията за "Лукойл"
- 13:22 Взрив пред еврейско училище в Амстердам
- 13:11 El País: Европа е въвлечена във война, която смята за стратегически погрешна
- 13:01 Диана Дамянова: Борисов ще постигне максимума, който Радев му остави. Пеевски знае какво прави
- 12:50 Тръмп: Всички военни цели на остров Харк са унищожени
- 12:40 Франция и Италия преговарят с Иран за безопасно преминаване на техните кораби през Ормузкия проток
- 12:28 Войната в Иран понижи прогнозата за икономическия растеж на Германия
- 12:17 Станислав Анастасов за Емил Дечев: МВР се управлява от министър тройкаджия по наказателно право