Сензация в биатлона: Швеция отмъкна световната титла от звездната щафета на Норвегия

Спорт 18.02.2024 09:34 Снимка: АР/БТА

Ужасната стрелба провали братята Бьо и компания

След дебютната световна титла на Франция при жените, Швеция шокира всички и спечели първото си злато в щафетата при мъжете от шампионат на планетата.

В състав Виктор Бранд, Йеспер Нелин, Мартин Понсилуома и Себастиан Самуелсон, шведите спечелиха щафетата на 4х7,5 километра с общо време от 1:16.22.6 часа.

Всички очаквания бяха за продължение на норвежката доминация, които спечелиха осем от деветте индивидуални медала при мъжете.

Звездната щафета на Норвегия обаче претърпя истински крах при стрелбата. 11 допълнителни патрона и четири наказатлени обиколки, които и при невероятното бягане обрекоха надежди им за злато на провал.

Шведите не направиха нито една наказателна обиколка, използваха 9 допълнителни патрона и завършиха с 11.8 секунди пред фаворитите.

Така Швеция спечели първа титла в щафетата при мъжете, а на подиума се качиха действащите световни шампиони от Франция.

Българската щафета в състав Благой Тодев, Антон Синапов, Васил Зашев и Константин Василев завърши на 18-ото място с 5:32 минути пасив и използването на осем допълнителни патрона.

Снимка: АР/БТА