Рекордно 20-то злато от Световното за норвежката легенда Бьо

Спорт 19.02.2024 09:20 Снимка: ДНЕС+

Той се нареди до Оле Ейнар Бьорндален

Йоханес Тингнес Бьо продължава да пише история в биатлона. Норвежката легенда спечели рекорден двадесети златен медал от световни първенства. Той стори това с победа в масовия старт на 15 километра днес, приключвайки по мечтан начин участието си на Мондиала, проведен в чешкия зимен център Нове Место.

С днешната победа Бьо изравни друг колосален за спорта норвежец - Оле Ейнар Бьорндален, който до момента единствен бе спечелил 20 златни медала от шампионати на планетата.

Днешното му време бе 34:50.2 минути, като Бьо пропусна само една мишена - в първата от общо четири стрелби по трасето.

Перфектна стрелба и изоставане от 15.1 секунди пратиха изненадващ биатлонист на второто място - Андрей Расторгуев от Латвия, за когот отова е първи медал от подобно първенство. С бронз остана Кенте Фийон Майе (Франция) - 33.0 секунди по-бавен от шампиона и с една сбъркана стрелба.

Досега на първенството норвежецеът бе спечелил още два златни медала, като пропусна единствено спринта, който бе спечелен от друг негов сънародник - Стурла Лагрейд. Така норвежците доминираха в индивидуалните дисциплини с 4 от 4 победи.

30-годишният биатлонист има още 13 сребърни и 5 бронзови медала от световни финали. Равносметката му от олимпийски игри пък е пет титли, две сребърни и едно бронзово отличие.