
Спорт 05.08.2024 19:21 Снимка: ДНЕС+
Полша прекъсна 44-годишно чакане за полуфинал в олимпийския волейбол
Европейският шампион във волейбола при мъжете Полша стана първият полуфиналист на Олимпийските игри в Париж и се приближи на победа от спечелване на медал.
"Червено-белите" прекъснаха 44-годишно чакане да се класират на тази фаза, след като за последно им се случи на Олимпиадата в Москва през 1980-а, когато загубиха мача за бронза с 1:3 от Румъния. Четири години по-рано в Монреал те спечелиха единствената си олимпийска титла.
Днес в първата четвъртфинална битка в Париж те победиха Словения с 3:1 гейма - 25:20, 24:26, 25:19, 25:20.
Водени от капитана си Бартош Курек и натурализирания кубинец Вилфредо Леон, поляците допуснаха изравняване във втория гейм, но след това оправдаха ролята си на фаворит и затвориха мача. Днес бяха подкрепени от световната №1 в тениса Ига Швьонтек.
Преди три години в Токио спечелиха групата си, но след това отпаднаха на четвъртфинал от бъдещия шампион Франция. Сега ги очаква полуфинал с един измежду САЩ и Бразилия, които играят в последния мач тази вечер.
Най-резултатен за поляците срещу Словения беше Вилфредо Леон с 20 точки, а 19 добави капитана Курек. За словенците, които през тази година дебютираха на олимпиада, Клемен Чебул отбеляза 16 точки, а с 13 се отчете Тайн Урнаут.
Още по темата
![]() |
1 | 2.10078 |
![]() |
1 | 2.25925 |
![]() |
10 | 3.85112 |
![]() |
100 | 4.16705 |
![]() |
1 | 1.67408 |
Последни новини
- 11:28 „Опълченска“ ще остане витрината на управлението на Терзиев
- 11:21 Пламен Димитров, КНСБ: Най-важното в момента е цените да бъдат държани под контрол
- 11:17 Американец попари мечтата ни за изцяло български финал на юношеския "Уимбълдън"
- 11:10 Благомир Коцев пред съда: Това са едни странно скалъпени обвинения, искам да съм при децата си
- 11:07 Одобриха организацията на движение по ул.“Опълченска“, пускат един участък следващата седмица
- 10:58 Габрово получава близо 17 млн. лв. за иновационна долина
- 10:48 ПП-ДБ: Оказван е натиск върху Благомир Коцев да се откаже от политическата си сила
- 10:39 Шамари и обиди при раждане в "Майчин дом": "Умирах, а трябваше сама да си държа краката"