
Спорт 24.05.2025 17:24 Снимка: АР/БТА
Нулев сезон и много пожари за гасене. Как шампионската машина на Реал се разпадна?
Тъжен финал на нулев сезон. Това очаква днес всички фенове на Реал Мадрид, чийто любим тим затваря сезона в Испания с мач само за престиж срещу Реал Сосиедад.
Мадридският колос влезе в кампанията като национален и европейски шампион, а завършва с треньорска рокада и без трофей. Големият въпрос, разбира се, е ясен: Какво се обърка? А причините за фиаското могат да се групират в няколко направления:
Привличането на Мбапе
Когато преди година най-добрият отбор в света привлече един от най-добрите играчи, мнозина видяха в това сериозна заявка за затвърждаване на доминацията. Във футбола обаче невинаги това, което е на хартия, се случва и на практика. Французинът завършва дебютния си сезон с над 40 гола, подобрявайки постижението на Кристиано Роналдо. Но на практика донесе и сериозни главоболия за Реал.
Анчелоти бе принуден да размести позиции в отлично смазаната си машина, за да намери място едновременно на Мбапе и Винисиус. От това сериозно пострада играта на жокера Джуд Белингам, който от фалшива деветка бе върнат назад в халфовата линия и резултатът не закъсня - миналия сезон той вкара 19 гола, а през настоящия - 8. Колкото до Мбапе - испанските медии упорито твърдят, че той е разцепил съблекалнята на групички, предвождайки френския лагер, а основните му опоненти пък са бразилците.
Спадът при Винисиус
В продължение на казуса с Мбапе - абсолютният лидер на Реал Винисиус просто дръпна ръчната през този сезон. Не толкова като брой голове, а като поведение на терена. Бразилецът бе принуден да се изтегли вляво, за да освободи върха на атаката за Мбапе. Вини изпадна в огромна дупка след загубата на вота за "Златната топка" (спечелен от Родри), като си позволи да шантажира Реал за удължаване на договора, заплашвайки с евентуално преминаване в арабски клуб. И в крайна сметка успя да си издейства космически пари от настоящия си тим, а новината ще бъде обявена съвсем скоро.
Контузии
Колкото и могъща да е селекцията на Реал, липсата на ключови играчи натежа сериозно през сезона. Всеки един гранд в Европа изпитва сериозни затруднения с травми заради чудовищния график на мачовете, но мадридският колос получи наистина тежки удари. Още в средата на ноември Анчелоти загуби трима от четиримата си титулярни защитници - Дани Карвахал, Едер Милитао и Давид Алаба.
Камавинга не игра в половината мачове този сезон, Менди е аут от средата на март, а Рюдигер се подложи на операция заради проблем с коляното след загубения финал от Барселона за Купата на краля. Хирургическа интервенция това лято ще има и за Белингам (проблеми с рамото и 3 месеца извън игра). Всички тези трудности бяха неглижирани и от клуба не търсеха заместници на трансферния пазар, а офанзивите за защитниците Трент Александър-Арнолд и Дийн Хаусен дойдоха едва след провала на целия сезон.
Дупка в халфовата линия
Реал бе отборът, който диктуваше темпото и успяваше да "задуши" всеки един съперник, но напускането на Тони Кроос отвори язва в халфовата линия, която така и не успя да се възстанови. Германецът бе сърцето и душата на Реал, истински барометър за случващото се на терена.
34-годишният играч бе в основата на шампионския сезон, защото макар Винисиус и Белингам да обираха лаврите с головете си, именно Кроос бе ключовата спойка за играта на "кралете". Затова и през настоящия сезон Реал имаше огромни трудности в контрола на събитията и това се оказа фатално срещу по-сериозните съперници.
Прогресът на Барселона
Разбира се, трябва дебели да се подчертае нещо - ако проектът на Ханзи Флик не бе избухнал в развитието си толкова скоростно, Реал нямаше да има проблеми на вътрешния фронт. Още в дебютния си сезон начело на каталунците обаче германският специалист успя да сглоби страховит отбор с гръбнак от млади играчи, а футболът им е истинска наслада за окото. Барса се разправи с Реал с общо 16 вкарани гола в четирите издания на Ел Класико през сезона (две за Ла Лига, финал за Купата краля и финал за Суперкупата на Испания). Ламин Ямал, Рафиня и Левандовски заформиха страховито трио в атака, а Реал просто нямаше рецепта за противодействие.
Именно трагичната статистиката в дербитата с Барса пък бе ключова и за раздялата с Карло Анчелоти, който така и не успя да адаптира тима си срещу каталунската машина. И затова големите надежди за всички в Мадрид са свързани Чаби Алонсо, от когото се очаква да върне Реал на върха. Ще успее ли обаче той да реши купищата наследени проблеми и да потуши огнищата на "Бернабеу"? /Dir.bg
Още по темата
![]() |
1 | 2.10327 |
![]() |
1 | 2.33337 |
![]() |
10 | 3.87163 |
![]() |
100 | 4.43418 |
![]() |
1 | 1.73067 |
Последни новини
- 19:32 Валидираха пощенска марка по повод 24 май и 20-ата Световна среща на българските медии
- 19:23 Премиерът Желязков за оценката на S&P: Амбицията на България за еврозоната осигурява стабилност
- 19:16 X не работи нормално втори ден
- 19:13 Австрийски полковник: Киев губи подкрепата на САЩ, Европа няма отговор. Защо Путин да преговаря?
- 19:04 Димитър Манолов: Заплатите в градския транспорт на София не са преведени
- 19:02 Министър Даниел Митов иска спедиторските фирми да отказват доставки на вейпове
- 18:55 Промени в движението във Варна на 26 май заради футболно шествие
- 18:49 The Guardian: Европа в ужас, ако Тръмп се откаже от преговорите и я остави сама срещу Путин