
Спорт 30.12.2024 08:36 Снимка: ДНЕС+
Нова сензация в шахмата: И 18-годишен руснак стъпи на световния връх
Володар Мурзин грабна короната в Ню Йорк
Сензациите в световния шахмат продължават с пълна сила. След като наскоро 18-годишният индиец Гукеш Домараджу спечели световната титла в класическия шахмат, сега световен шампион по ускорен шахмат стана състезател на същата възраст.
Става въпрос за руснака Володар Мурзин, който ликува на Мондиала в Ню Йорк. Тийнейджърът, който стартира от 59-а позиция, остана непобеден през целия шампионат и надигра далеч по-именити опоненти.
Той събра 10 точки от изиграните 13 партии, което му помогна за първото място. Второто място е за сънародника му Александър Гришчук, а третото също завоюва руснак - Валерий Непомняшчи.
Българските шахматисти завършиха извън първите 30 в класирането. Най-добро представяне записа Надя Тончева, която остана на 36-о място при жените с актив от 6 точки от 11 кръга. При мъжете Иван Чепаринов остана на 70-о място със 7 точки от 13 кръга.
Както е известно, световното в Ню Йорк ще се запомни и със сериозен скандал. Звездата Магнус Карлсен бе отстранен от организаторите, след като отказа да спазва дрескода и да замени любимите си дънки с официален панталон. Норвежецът бе бесен след случката и не пропусна да нахока ФИДЕ с красноречивото "Майната ви!".
За участниците на световното първенство в Ню Йорк предстои почивен ден, а в понеделник и вторник ще се изиграе и турнирът по блиц.
Още по темата
![]() |
1 | 2.07141 |
![]() |
1 | 2.35033 |
![]() |
10 | 3.92974 |
![]() |
100 | 5.15389 |
![]() |
1 | 1.86661 |
Последни новини
- 19:33 Втори ден на Конференцията в Мюнхен: Зеленски заяви, че Русия иска да изпрати войски в Беларус
- 19:22 Радев пред Коща: Нямаме нови условия към РСМ, но да спазват договореностите
- 19:13 Гърдев: В Европа има сблъсък между либералната идеология и консервативната, същото е в САЩ
- 18:59 Запрянов: Нормално е България да помисли за около 2,5% от БВП за отбрана
- 18:45 Полският премиер Доналд Туск призова Европа да изготви свой план за действие в Украйна
- 18:36 Китай призова всички заинтересовани страни от войната в Украйна да участват в мирния процес
- 18:27 Активистка твърди, че има бебе от Илон Мъск
- 18:17 Шофьор се вряза в жилищна сграда в Благоевград