Спорт 18.07.2026 15:35 Снимка: ДНЕС+
"Нежеланият мач №103" все пак ще е класика - Франция срещу Англия
Никой не иска да е в двубоя за бронза, но той трябва да се изиграе
Франция и Англия ще излязат днес на терена в Маями за мач №103 от световното първенство. Не, че и на двата отбора им се играе в него... Това е двубоят за трето място, който започва в полунощ наше време и ще се предава по БНТ 1 и БНТ 3.
Преди турнира големият Карло Анчелоти бе питан за новия формат на Мондиала и селекционерът на Бразилия, разглеждайки схемата, посочи към последните "разклонения" на дървовидната структура.
"Мач №103 е за бронза, така ли? - каза италианецът. - Ето това е двубой, в който никой не иска да играе."
Ясно е какво има предвид Карло. Отборите, стигнали до полуфинал, живеят с мечтата да са в мач №104 - финала в неделя. Не в 103, който носи "утешителния" бронзов медал.
Да намериш начин да извадиш мотивация и амбиция у играчите си след 40-дневен турнир, в който са спрели на последното препятствие преди финала и са ужасно разочаровани - това е направо изкуство. Казаха го на своите пресконференции и Дидие Дешан, и Томас Тухел. Но въпреки това призоваха футболистите си да съберат сили за едно последно представление.
"Трябва да си тръгнем подобаващо от световното - каза Дешан, за когото това е последен двубой начело на "петлите" след 14 години на поста. - Искам да играем за себе си, за страната ни и за футбола, защото това е Мондиал. Тук трябва да си на ниво, независимо от разочарованието си."
"Искам да си тръгнем с победа, за да покажем какво можем и да сме удовлетворени от себе си. Това би било най-доброто класиране на Англия на Мондиал от 60 години, струва си да направим всичко, за да го постигнем", призова своите и Тухел.
И двамата селекционери ще направят промени в съставите, предвид умората, натрупана в 7 мача по пътя дотук. Но и заради това да получат минути хора, които нямат такива досега. Асовете обаче се очаква да са на терена - Мбапе, Олисе и Дембеле от едната страна, Кейн и Белингам от другата.
Историята на мача за бронза на световните първенства е прастара - не се е играл само два пъти от старта на идеята.
През 1930 г. трети стават САЩ, въпреки че мач за тази позиция няма. Щатите падат с 1:6 от Аржентина на полуфинала, а в другия Югославия губи със същия разгром от Уругвай - 1:6. ФИФА дава бронза на американците, защото общата им голова разлика в турнира с 1 попадение по-добра от тази на югославяните.
През 1950-а за първи и последен път се играе финален турнир на двубои всеки срещу всеки, а не на пряка елиминация. Така Швеция взима бронза без игра, изпреварвайки Испания.
Много често през годините тези двубои са се превръщали в спектакли, вероятно заради липсата на напрежение в тях. Или поне - на такова напрежение, каквото има във финала за титлата.
Преди 4 години Хърватия би Мароко с 2:1, а през 2018-а Белгия удари Англия с 2:0.
България също игра в мач за трето място през 1994-а, като загуби с 1:4 от шведите. Тогава обаче регламентът на ФИФА гласеше, че и двата отбора получават бронз, независимо от резултата. Днес вече не е така - загубилият в Маями си тръгва с празни ръце.
Ето и някои зрелищни резултати в мачовете за бронза:
1934 г. Германия - Австрия 3:2
1938 г. Бразилия - Швеция 4:2
1958 г. Франция - Германия 6:3
1982 г. Полша - Франция 3:2
1986 г. Франция - Белгия 4:2
2002 г. Турция - Корея 3:2
2010 г. Германия - Уругвай 3:2
2014 г. Нидерландия - Бразилия 3:0.
Още по темата
CHF
|
1 | 2.10463 |
GBP
|
1 | 2.24498 |
RON
|
10 | 3.83729 |
TRY
|
100 | 3.87564 |
USD
|
1 | 1.66355 |
Последни новини
- 16:45 Стоичков игра в мач на легенди и бе на прием в "Тръмп Тауър". Как Ню Йорк се готви за финала
- 16:34 Франция и Германия задълбочават сътрудничество си заради конкуренцията от Китай
- 16:21 България се пребори за трудна, но задължителна победа над Китай в Чикаго
- 16:09 Мега глоба за Google напълни хазната на ЕС
- 15:57 Гледат Мондиала на Антарктида и дори в космоса
- 15:45 Силяновска пожела да се анулира Втория протокол между България и РСМ
- 15:35 "Нежеланият мач №103" все пак ще е класика - Франция срещу Англия
- 15:24 Даян Крюгер на 50. Кои са тайните на актрисата за перфектната ѝ визия?