Нашите на Олимпиадата: Кървава победа в бокса, неуспех в стрелбата

Спорт 28.07.2024 09:46 Снимка: ДНЕС+

Нашите на Олимпиадата: Кървава победа в бокса, неуспех в стрелбата

Кървава победа откри българското боксово участие на Олимпиадата

Радослав Росенов откри участието на българските боксьори на Олимпиадата в Париж с победа. 20-годишният спортист победи в категория до 63,5 килограма Баходир Усмонов от Таджикистан.

Победата, която бе обагрена в кръв, след като във втория рунд Росенов се сдоби с аркада, дойде след едноидушно съдийско решение в трирундов мач на ринга във френската столица.

В рунд №1 Росенов не допусна съперника близо до себе си и впечатли с удари и с двете ръце, а във втората част разчиташе предимно на контра на действията на съперника, като именно тогава се стигна до аркадата. Силен завършек с няколко леви прави в лицето на съперника доближи Радослав до победата.

В последния рунд той просто доигра мача интелигентно, знаейки, че води в резултата, а Усмонов също се сдоби с кръв по лицето, като приключи олимпийското си участие след само един мач.

Сребърната медалистка от Токио Антоанета Костадинова отпадна в квалификациите

Антоанета Костадинова, сребърна медалистка на 10 метра въздушен пистолет от Олимпиадата в Токио преди три години, няма да може да повтори представянето си в Париж. Българската спортистка не успя да се класира за финала в дисциплината, отпадайки в квалификациите.

Напред към битката за медалите продължават първите осем в класирането, но за съжаление Костадинова не попадна сред тях, оставайки доста назад в подреждането.

Три по-малко от трите последни класирали се състезателки - които бяха с по 577.

Българката завърши на шестнадесета позиция с 573 точки. Тя започна слабо, но се реваншира с 99 и 97 точки в третата и четвъртата серия, доближавайки се до осмицата, но по 94 точки в последните ѝ две серии се оказаха недостатъчни.

С най-добро постижение във финала влязоха унгарката Вероника Майор и южнокорейката О Йе Жин - по 582 точки.

Костадинова ще участав и на 25 метра пистолет следващия петък.

Президентът към спортистите ни в Париж: Дръжте високо гарда, с вас сме и ви подкрепяме

Президентът на Република България Румен Радев и председателят на БОК Стефка Костадинова посетиха днес олимпийското село в Париж и се срещнаха с българските спортисти, треньори и официални лица.

На кратката церемония при посрещането в международната зона присъстваха още генералният секретар на БОК Белчо Горанов, шефката на олимпийската мисия Камелия Игнатова, извънредният и пълномощен посланик на Република България в Париж Радка Балабанова-Рулева и др.

Веднага след влизането в селото Румен Радев се разписа на стената на Олимпийското примирие, а посланието на държавния глава бе "Спортът е мир". В олимпийското село Радев бе заговорен от доктора на футболния отбор на Израел, който подари на държавния глава значка и заяви, че е свързан с България, тъй като майка му е живяла в София и от малък е влюбен в нашата страна.

После държавният глава видя къде са настанени българските спортисти, като срещна по алеите тримата ни боксьори и техните треньори.

"Дръжте високо гарда. Всички сме с вас и ви подкрепяме, хората следят с интерес и надежда вашите изяви в Париж," каза Радев, цитиран от БТА.

След това президентът и придружаващите го преминаха по пасажа с националните флагове на 206-те държави участнички преди да се срещнат с останалата част от българските спортисти, които са в момента в олимпийското село.

В непринуден разговор Радев и Костадинова пожелаха успех на родните състезатели и ги окуражиха преди предстоящите състезания.

"Имате любовта на хората. Желая на всеки от вас да реализира своя максимум на олимпийските игри," каза Радев.

"Искам да ви пожелая успех и да ви вдъхна кураж за олимпийските стартове. Всеки един който е спечелил олимпийска квота е тук с напълно законно самочувствие. В състезанието всеки е с равен старт, а щом сте тук, значи имате голям потенциал. Аз като спортист, който е минал през целия този път знам, че няма нищо страшно. Просто човек трябва да вярва в силите си, да има голямо самочувствие и концентрация, за да постигне това, за което се е готвил с години. Нашата делегация е сплав от опитни бойци и млади таланти на българския спорт. Независимо кой с какви цели, шансове и мечти е тук, искам да ви пожелая успех в Париж. Нека с вас бъде мощният български дух, силните ни традиции и невероятната подкрепа на нацията. И дано всичко това помогне да реализирате възможностите си. За да може отново да чуем българския химн и да видим родния флаг развят най-високо," заяви пред присъстващите Стефка Костадинова.

От името на спортистите боксьорката Станимира Петрова благодари за топлите думи, подкрепата и пожеланията.

От българските олимпийци на срещата присъстваха състезатели от боксовия отбор, фехтовачката Йоана Илиева, лекоатлетката Габриела Петрова, джудисти, гребци, плувци, гимнастици и др.

Спортисти и треньори споделиха първи впечатления от пребиваването си в Париж, от олимпийското село и олимпийските обекти. След това от гърлата на всички присъстващи прозвуча мощно "Българи, юнаци!", последвано от много снимки и селфита за спомен на фона на пъстрата картина от стотиците национални знамена в олимпийското село.

CHF CHF 1 2.10078
GBP GBP 1 2.25925
RON RON 10 3.85112
TRY TRY 100 4.16705
USD USD 1 1.67408