На кое място е България в класирането по медали на Олимпиадата

Спорт 11.08.2024 10:28 Снимка: ДНЕС+

България заема 26-о място в класирането по медали преди финалния ден на Олимпийските игри в Париж. В събота Тихомир Иванов приключи участието на българските спортисти, като страната беше представена от общо 46 атлети, състезавали се в 15 различни спорта от 26 август насам.

Българските национали завършват с впечатляваща колекция от седем отличия – три златни, едно сребърно и три бронзови медала, съобщи gong.bg.

Триумфалното представяне на България на Олимпиадата беше водено от борците и тежкоатлетите. Семен Новиков спечели златния медал в категория до 87 килограма при класиците, докато Магомед Рамазанов стана шампион при 86-килограмовите в свободния стил. Вдигането на тежести донесе още един златен медал за България, благодарение на Карлос Насар, който триумфира в категория до 89 килограма.

Със сребърен медал се окичи Боряна Калейн в индивидуалния многобой по художествена гимнастика, което затвърди позицията ѝ като една от водещите гимнастички в света. Бронзовите отличия бяха спечелени от таекуондистката Кимиа Ализаде в категория до 57 килограма, състезателят по вдигане на тежести Божидар Андреев в категория до 73 килограма и боксьорът Хавиер Ибаниес в категория до 57 килограма.

След 15-ия ден на Олимпиадата, Китай оглавява класирането по медали с 39 златни, 27 сребърни и 24 бронзови отличия. САЩ е на втора позиция с 38 златни, 42 сребърни и 41 бронзови медала. България, с трите си златни отличия и общо седем медала, заема достойно 26-то място в общото класиране, демонстрирайки, че макар и с по-малка делегация, страната продължава да бъде конкурентоспособна на световната спортна сцена