Спорт 20.07.2022 19:14 Снимка: ДНЕС+
Магнус Карлсен отказа да защитава шахматната корона
Норвежецът Магнус Карлсен обяви, че няма да защитава световната си титла по шахмат.
Водачът в ранглистата държи световната титла от 2013 година и до момента я защити успешно четири пъти, като последният от тях бе през 2021 година срещу Ян Непомнящи. През юни руснакът спечели правото отново да бъде претендент за короната, но Карлсен няма интерес от нов мач с него.
Решението на 31-годишния Карлсен да се откаже от участие в мача за титлата означава, че в него ще участват Непомнящи и китаецът Дин Лижън. Дин, който е втори в световната ранглиста, завърши на второ място в турнира на претендентите след Непомнящи.
Карлсен уточни, че решението му да не играе в мача за световната титла в никакъв случай не означава, че се оттегля от шахмата.
"Не съм мотивиран да играя в още един мач. Усещам, че няма какво повече да постигна, идеята за мача не ми харесва особено и въпреки че съм сигурен, че той би бил интересен поради исторически причини, нямам никакво желание да играя и просто няма да играя мача", каза Карлсен.
Той добави, че решението му е известно на ръководството на Международната шахматна федерация (ФИДЕ) и тя трябва да вземе решение какво да прави.
Още по темата
CHF
|
1 | 2.10463 |
GBP
|
1 | 2.24498 |
RON
|
10 | 3.83729 |
TRY
|
100 | 3.87564 |
USD
|
1 | 1.66355 |
Последни новини
- 19:35 Водачът на "Хизбула": Против съм споразумението между Израел и Ливан
- 19:24 Около 7 млн. души са засегнати от земетресението във Венецуела
- 19:14 Катастрофа на Макс Верстапен прати Джордж Ръсел на първа позиция в Австрия
- 19:03 Румен Радев: Предстои ми среща с Александър Вучич
- 18:52 Част от американските военни самолети отлетяха от столичното летище, останалите – до дни
- 18:41 Василев: Как пък веднъж не направиха "техническа грешка" да дадат повече пари за майчински и детски
- 18:30 Опустошителна буря остави хиляди на тъмно в Нова Зеландия (ВИДЕО)
- 18:20 Лудия проговори за скандалите и отсече: Оставям на уругвайския футбол...нищо