Лудогорец удържа на натиска и взе впечатляваща победа в Европа

Спорт 06.08.2024 23:12 Снимка: ДНЕС+

Българският шампион взе важна преднина срещу силния отбор на Карабах

Българският шампион Лудогорец постигна една от най-впечатляващите си победи в европейските клубни турнири през последните години.

В първи мач от третия квалификационен кръг на Шампионска лига разградчани триумфираха срещу азербайджанския първенец Карабах в Баку с 2:1 след изключително интересни и емоционални 90 минути.

Победата е много значима, защото Карабах рядко губи в домакинствата си, не зависимо дали става дума за мачове от местния шампионат или в евротурнирите. През миналата година този отбор игра осминафинал в Лига Европа, в който драматично загуби от впечатляващия тим на Байер Леверкузен.

Днес разградчани трябваше предимно да се защитават, но за разлика от гостуванията си на Динамо Батуми и Динамо Минск в предишните кръгове, играха много добре в атака и успяха да измъкнат победата. Случи се след две асистенции на защитника Сон и удари с глава на Диниш Алмейда и Кайо Видал. Това беше 150-ият мач на Лудогорец в евротурнирите.

Ако българскиятш ампион довърши успешно работата си на реванша, ще срещне хърватския шампион Динаго Загреб в плейофите за влизане в същинската фаза на Шампионска лига.

В първите десет минути Лудогорец трудно излизаше от наказателното си поле заради яростния домакински натиск, който беше съпровождан и от шумната публика в Баку. Разградчани допуснаха два бързи корнера, освен това и четири удара, достатъчно опасни. Последният от тях беше много силен изстрел на черногореца Марко Вешович, при който топката прелетя на сантиметри от вратата.

В 18-ата минута азерите вкараха топката във вратата, когато след центриране от ляво Бахлул Мустафазада прати топката технично в далечния ъгъл с глава, но централният бранител на домакините бе в засада.

Последваха нервни минути, в които съдията раздаде няколко жълти картона, а Лудогорец погледна по-смело към вратата на съперника. В 32-ата минута Квавдо Дуа имаше възможност да направи нещо интересно, но ударът му бе твърде неточен.

В последните десетина минути Карабах отново взе инициативата, а Лудогорец отново започна да се защитава с осем, понякога девет играчи в наказателното поле. Това обаче даде резултат, защото до почивката гол не падна.

Началото на втората част донесе нов страховит натиск от Карабах, като в 48-ата минута централният защитник Жуниньо финтира двама бранители и стреля по земя, за да последва важно спасяване на германския страж Хендрик Бонман. След това пък друг удар от опасна позиция беше блокиран.

В 53-ата минута Лудогорец направи огромен пропуск. Сон центрира от десния фланг, а Кайо Видал стреля с глава. Вратарят спаси и топката срещна напречната греда, а от нулева дистанция Бърнард Текпетей стреля встрани, като по чудо не вкара.

Още при следващата опасност обаче "орлите" отбелязаха. Сон отново центрира, този път от фаул, а на далечната греда бившият играч на Локо (Пловдив) Диниш Алмейда отправи неспасяем удар с глава за 1:0.

Не всички новини за разградчани обаче бяха добри, защото след час игра Бърнард Текпетей бе изнесен на носилка заради контузия. Неуважително феновете на домакините го освиркаха, а на негово място влезе Рик Джонатан.

За съжаление в 65-ата минута Карабах изравни. След центриране от десния фланг Йасин Бензиа стреля с глава, вратарят отрази, но Жуниньо реагира бързо и вкара с добавка. Останаха големи съмнения за засада и след дълго разглеждане ВАР потвърди попадението.

След това и двата отбора имаха изходни шансове за гол. Първо удар на Кайо Видал прелетя над вратата, а на другата Кевин Медина с глава не успя да се възползва от грешка на вратаря Бонман след центриране от корнер.

Карабах осъществи много голям натиск след 75-ата минута отново, но беше наказан на контраатаки. При първа такава ситуация Квавдо Дуа видя как ударът му е спасен, но разградчани получиха втори шанс, а Сон направи втора асистенция, слагайки топката на главата на Кайо Видал. Страхотен гол за 2:1!

Малко след това на крилете на вдъхновението Видал направи ненужен шпагат срещу противник и си изкара втори жълт картон, с което отпадна за реванша в Разград.

Заради множеството прекъсвания съдията даде седем минути продължение, а в тях Карабах отново затегна обръча около вратата на Бонман. Германският страж обаче направи две впечатляващи спасявания, а акробатичен удар на играч от домакините излетя в аут.

КАРАБАХ: 97. Бунтич, 29. Вешович, 13. Мустатазаде, 81. Медина, 27. Байрамов, 6. Ромао, 8. Янкович, 7. Бензиа, 15. Андраде, 10. Зубир, 18. Жуниньо

ЛУДОГОРЕЦ: 39. Бонман, 17. Сон, 4. Алмейда, 24. Вердон, 3. Недялков, 30. Нареси, 23. Дуарте, 6. Пьотровски, 37. Текпетей, 11. Видал, 9. Дуа