Спорт 09.10.2025 22:31 Снимка: ДНЕС+
Карлос Насар вече е трикратен световен шампион
Олимпийският шампион във вдигането на тежести Карлос Насар се качи на световния връх за трети път в своята кариера, предаде БНТ.
21-годишният българин преодоля тежко начало в изхвърлянето в категория до 94 кг, което навакса с невероятно представяне в изтласкването и с двубой от 395 килограма се окичи със златния медал и на шампионата на планетата във Фьорде (Норвегия).
Насар не само че профуча през конкуренцията във второто движение - той постави и световен рекорд от 222 кг, като общият му двубой бе само с един килограм под най-доброто постижение в света.
Това е трета световна титла за невероятния ни талант след Ташкент 2021 в категория до 81 кг и Манама 2024 при 89-килограмовите.
Българинът записа само един успешен опит в изхвърлянето - 173 кг, като след това не успя да преодолее 178 и 182 кг. съответно.
Пред Насар се наредиха двама от директните му съперници в група А - иранците Алиреза Моеини Седех и Али Алипур, както и колумбиецът от група Б Хоксер Алборнос Кинто.
Моеини Седех счупи световния рекорд в изхвърлянето със 182 кг, а Алипур преодоля 176. Алборноз е трети със 175 кг.
В изтласкването обаче Карлос Насар нямаше абсолютно никаква конкуренция, като повали последователно 210, 219 и 222 килограма.
Сребърният медал отиде при Алиреза Моеини Седех с общ двубой от 391 кг. Най-доброто постижение на иранеца във второто движение бе едва 209 килограма.
Почетната стълбичка допълни Хоксер Алборнос Кинто с 390 килограма (175+215).
Така Карлос Насар се превърна в 12-ия тежкоатлет в историята на българските щанги с три световни титли, нареждайки се до величия като Атанас Киров, Антон Коджабашев, Асен Златев, Благой Благоев, Александър Върбанов, Нено Терзийски, Михаил Петров, Севдалин Маринов, Александър Върбанов, Николай Пешалов, Йото Йотов и Златан Ванев.
Още по темата
CHF
|
1 | 2.12937 |
GBP
|
1 | 2.21098 |
RON
|
10 | 3.8462 |
TRY
|
100 | 3.96669 |
USD
|
1 | 1.67911 |
Последни новини
- 14:50 Орбан: Путин иска да прекрати конфликта в Украйна възможно най-бързо! Европа не е застрашена
- 14:39 Църквата почита св. апостол и евангелист Матей, който пръв написал Евангелие
- 14:27 Жечо Станков: Румен Спецов трябва да получи разрешение от МС за всяка специфична дейност
- 14:16 Божанов: Бюджетът не е социален – това е бюджет на Пеевски
- 14:06 Карлос Насар: Предложиха ми $2 млн., но аз съм българин и няма да слушам друг химн за никакви пари
- 13:53 Радан Кънев: Синът ми ще понесе последиците за действията си според закона
- 13:41 Прекъснат кабел спря трафика на границата със Сърбия при Връшка чука
- 13:30 Отбелязваме Световния ден в памет на жертвите на пътя