Италия се отърси от шок в 13-ата секунда и превзе Париж след 70 години

Спорт 07.09.2024 12:33 Снимка: ДНЕС+

Италия победи като гост Франция с 3:1 в първия мач от група 2 в Лига А на Лигата на нациите, за да разсее страховете на Ботуша след слабото представяне на Евро 2024.

Имаше дори гласове да бъде уволнен селекционера Лучано Спалети, който допусна отпадане на осминафинал, но тази вечер в Париж и той, и отборът му, ясно показаха - "скуадра адзура" не е за подценяване.

Това е първа победа на италианците на френска земя над този съперник от 1954 г., когато те печелят пак с 3:1, пак в Париж, но на стария стадион "Колом".

А двубоят на "Парк де Пренс" тръгна гръмотевично за домакините и изглеждаше като кошмар за гостите.

Брадли Баркола открадна топката от Джовани ди Лоренцо и заби във вратата в 13-ата секунда, взривявайки трибуните. Несъмнено това е най-бързият гол в историята на френския национален тим, въпреки че официално бе обявено, че е "най-бърз от 90 години насам".

Преди това "петлите" са вкарвали три пъти в първа минута на мачове, но не е имало официална статистика и хронометри, за да е сигурно точно в коя секунда. И все пак - едва ли са били по-рано от 13-а секунда.

Стадионът вилня, Мбапе и компания тръгна да громи италианците и десетина минути те изглеждаха в цайтнот.

След което се събудиха и показаха характер, а и класа, за голям обрат.

В 30-ата минута Федерико ди Марко изравни с гол-шедьовър след изящна атака и пас на Сандро Тонали.

В 50-ата минута Давиде Фратези вкара за 1:2, след като получи топката от Ретеги.

А 16 минути преди края резервата Джакомо Распадори довърши "петлите".

В другия мач от групата: Белгия - Израел 3:1.