Французите "взривиха" зала "Берси" и са на четвърти олимпийски финал в баскетбола

Спорт 09.08.2024 10:11 Снимка: ДНЕС+

Франция повали световния шампион Германия със 73:69 в първия полуфинал в баскетбола при мъжете от олимпийския турнир. Домакините буквално "взривиха" прочутата зала "Берси", която лудееше и мощно подкрепяше отбора си по пътя към мача за златото.

"Петлите" ще играят на втори пореден олимпийски финал, след като преди три години на него ги победи САЩ.

Всъщност, това ще е четвърта френска поява на мъжкия баскетболен мач за олимпийското злато, като във всеки от предишните три пъти именно Щатите ги оставяха със сребро (2000 и 1948 г. са другите два случая).

Това пак може да е срещата за титлата, тъй като тази вечер играят САЩ и Сърбия във втория полуфинал.

Днес отборът на домакините водеше на моменти и с 11 точки в последната четвърт, но германците не се отказаха. Водени от гарда Денис Шрьодер, актуалните шампиони на планетата се доближиха на 3 точки и имаха владение на топката с оставащи 11 секунди.

Но не успяха да стигнат до обрат.

Най-резултатен за Франция бе Исая Кординие с 14 точки, Виктор Уембаняма добави 11, а и 7 борби.

Германия отвърна с 18 точки на Шрьодер и 10 на Франц Вагнер.

Финалът е в събота от 22:30 часа отново в Берси. Мачът за трето място е в събота от 12:30 часа.