Спорт 23.06.2026 10:49 Снимка: Getty Images
Безмилостният Холанд попари Сенегал и поведе Норвегия към 1/16-финалите
Скандинавците изравниха Франция по точки, но ще трябва да я бият, ако искат първото място
За първи път от 1998 година Норвегия ще играе в елиминациите на Световното първенство по футбол.
Суперзвездата на талантливото поколение на "викингите" Ерлинг Холанд вкара още два гола на Мондиал 2026 и поведе отбора си към много важна победа с 3:2 над Сенегал в най-ключовия мач от Група "I".
Страхотният сблъсък в Ню Джърси освен че предложи пет попадения, беше изпълнен с красиви моменти и върховно напрежение.
Норвегия обаче категорично беше по-добрият отбор от двата и заслужи втора поредна победа за актив от 6 точки. По този начин тимът на Стале Солбакен си гарантира мястото в 1/16-финалите, след като се изравни с Франция на върха. Единствената негативна новина за "викингите" от мача беше късен гол за 2:3, който означаваше, че те падат на второ място във временното класиране зад французите. Това означава, че равенство в последния кръг ще облагодетелства "петлите" в битката за лидерската позиция. Норвежците обаче показаха, че имат с какво да победят и големия фаворит.
Сенегал изигра слаб мач и допусна изключително груби грешки в отбрана, които са недопустими за отбор, който има амбиции да продължи далеч в турнира. Носителят на Купата на Африка остава с нула точки и му предстои фундаментален последен мач в групата срещу Ирак. В него освен победа трябва да се търси и добра голова разлика, тъй като три точки може и да се окажат недостатъчни в класирането на най-добрите трети отбори.
Битката в Ню Джърси беше страхотна. Норвегия още в първите минути стигна до четири поредни ъглови удара. В един от тях централният бранител Кристофър Айер стреля с глава от непосредствена близост, но вратарят Менди спаси.
След това Сенегал се съвзе и изравни играта, но в 37-ата минута капитанът на Норвегия Мартин Йодегор направи огромен пропуск след перфектно свалена топка с глава от Холанд.
Ключов момент дойде в 43-ата минута. Опитният централен защитник Калиду Кулибали направи потресаваща грешка и подари гол на влезлият като резерва Маркус Педерсен за 0:1. В самия край на полувремето резултатът можеше да стане 2:0 след грешка и на вратаря Менди, но Холанд от малък ъгъл на празна врата прати топката в гредата.
Всичко обаче си дойде на мястото в 48-ата минута. Скандинавците направиха страхотна контраатака, в която Йодегор подаде на Холанд и головата машина с безпощаден удар направи резултата 2:0.
Сенегал обаче не се предаде и върна едно попадение в 53-ата минута след чудесна комбинация през центъра. Автор на гола стана Исмаила Сар, който за трети път бележи на Мондиал и изравни рекорда за страната си.
Радостта на африканците беше много кратка. В 58-ата минута Педерсен се пребори за една топка, а после Патрик Берг центрира за Холанд, който с воле прати топката в напречната греда и в мрежата за 3:1. Нов уникален негов гол. Освен всичко в ситуацията вратарят на Сенегал Менди се контузи и бе заменен.
После Норвегия успокои играта и изглеждаше, че ще доиграе мача спокойно с два гола аванс, като можеше и да са три, след като удар на Оскар Боб беше избит с глава от гол линията.
В 93-ата минута Сенегал стигна до второ попадение чрез Исмаила Сар, който еднолично поведе в сенегалската листа на Мондиали, но до края нямаше време за изравнителен гол, въпреки нервното напрежение за "викингите".
Още по темата
CHF
|
1 | 2.10463 |
GBP
|
1 | 2.24498 |
RON
|
10 | 3.83729 |
TRY
|
100 | 3.87564 |
USD
|
1 | 1.66355 |
Последни новини
- 21:53 Хороскоп за понеделник, 17 август 2026 г.
- 19:32 Безпрецедентни проливни дъждове засегнаха Източна Япония
- 19:21 "Боже, пази краля". Британски дронове се използват удари дълбоко в Русия
- 19:11 Българка с падълборд беше спасена и после глобена в Гърция
- 19:01 "Най-големият мол на открито": Димитровградският пазар е много слаб, хората нямат пари
- 18:55 Затънал в дюните и поискал помощ във Facebook: Глобяват шофьор на "Ауди" в Китен
- 18:50 Най-големият английски туроператор вече продава за "Евровизия" - стая в 5-звезден хотел е 170 евро
- 18:45 Треньорът Весела Димитрова за бронзовите медали на Световното: Горда съм от момичетата!