Australian Open: Медведев и Циципас не тръгнаха безаварийно

Спорт 15.01.2024 11:16 Снимка: ДНЕС+

При дамите шампионката от "Уимбълдън" Маркета Вондрушова е първата състезателка от топ 10, която отпадната от Australian Open

Стефанос Циципас и Даниил Медведев - двама от фаворитите на Australian open, тръгнаха не без проблеми на турнира тази сутрин.

Руснакът е и в четвъртината от схемата, в която попадна и Григор Димитров, което го прави вероятен негов съперник на осминафинал, ако българинът преодолее първите си трима противници. Григор излиза за първи път на корта в Мелбърн във вторник сутринта срещу Мартон Фучович (Унгария).

Циципас трябваше да срещне изключително неудобния Матео Беретини на старта, но италианецът се оттегли от турнира с травма.

Така на негово място влезе "щастливият губещ" Зизу Бергс от Белгия, който не само бе загубил в квалификациите, а и се бе оттеглил от своя мач там срещу Дейн Суини с травма.

Но излезе на корта срещу световния №7, като се очакваше мачът да е протоколен.

Вместо това Бергс, който е 130-и в ранглистата, поведе в сетовете след 7:5 в откриващия. След това обаче Циципас просто намери ново ниво в играта си - 6:1, 6:1, 6:3, а в края белгиецът нямаше сили и едва се придвижваше по корта.

Медведев тръгна също с 0-1 сета (5:7) срещу французина Теренс Атман, който е 145-и в ранглистата. Реакцията на Даниил бе да вземе втория сет с 6:2, а третия - с 6:4. При 1:0 за руснака в четвъртата част съперникът му се отказа, а жегата бе толкова сериозна, че и двамата видимо изпитаха облекчение от това, че мачът приключва.

Голямото шоу на понеделник направиха ветераните Адриан Манарино (35 г.) и Стан Вавринка (38). Французинът спечели в пет сета - 6:4, 3:6, 5:7, 6:3, 6:0, като мачът продължи 3 часа и 38 минути.

И двамата изхабиха огромен запас от сили и енергия в горещото време, но никой не се предаваше.

Люка Ван Аше (Франция) - Джейм Дъкуърт (Австралия) 6:7, 6:3, 3:6, 6:3, 6:3
Якуб Меншик (Чехия) - Денис Шаповалов (Канада) 6:3, 7:5, 7:5.

При дамите шампионката от "Уимбълдън" взе само три гейма в Австралия

Актуалната шампионка от "Уимбълдън" и сребърна медалистка от Олимпиадата - Маркета Вондрушова, е първата състезателка от топ 10, която отпадната от Australian Open.

Световната №7 загуби още първата си среща в Мелбърн с 1:6, 2:6 от украинката Дария Ястремска.

Шокиращ бе и начинът, по който Вондрушова отпадна, защото тя прекара само 75 минути на корта, преди да се сбогува с Australian Open.

Но и Мелбърн е единственото място, където Вондрушова никога в кариерата си не е правила значими участия, а сега очеивидно традицията ще продължи, като със само три спечелени гейма, чехкинята е първата топ състезателка аут от сметките.

Победи обаче постигнаха другите две сериозни имена, замесени в ранната програма от деня в Австралия.

Това бяха Елина Свитолина, която надви представителката на домакините Тайла Престън с 6:2, 6:2 и във втория кръг ще играе срещу нашата Вики Томова, която тръгна с победа(Вижте ТУК).

На корта днес бе и едно от американските звезди Коко Годф, която надви Анна Каролина Шмедова от Словакия с 6:3, 6:0.