Наука 11.10.2024 13:44 Снимка: ДНЕС+
Връзката на нобеловите лауреати с корпорацията Google предизвиква дебат относно AI
Липсата на Нобелова награда за математика или компютърни науки е изкривила резултата
Присъждането тази седмица на Нобелови награди за химия и физика на пионери в областта на изкуствения интелект, свързани с корпорацията Google, предизвика дебат относно доминиращата роля на компанията в областта на научните изследвания и начина, по който трябва да се признават постиженията в областта на компютърните науки, съобщава Ройтерс, цитирана от БТА.
Корпорацията Google е в челните редици на научните изследвания в областта на изкуствения интелект, но е принудена да се защитава, тъй като се сблъсква с конкурентен натиск от страна на подкрепяния от Microsoft проект OpenAI и нарастващия регулаторен контрол от страна на Министерството на правосъдието на САЩ.
В сряда Демис Хасабис - съосновател на звеното за изкуствен интелект на Google DeepMind - и колегата му Джон Джъмпър бяха удостоени с Нобелова награда за химия заедно с американския биохимик Дейвид Бейкър за работата си по разкодиране на структурата на микроскопични протеини.
Междувременно Нобелова награда за физика бе присъдена на бившия изследовател на Google Джефри Хинтън заедно с американския учен Джон Хопфийлд за по-ранни открития в областта на машинното обучение, които проправиха пътя за бума на изкуствения интелект.
Професор Уенди Хол, компютърен учен и съветник по въпросите на изкуствения интелект към ООН, заяви пред Ройтерс, че макар работата на наградените да заслужава признание, липсата на Нобелова награда за математика или компютърни науки е изкривила резултата.
"Нобеловият комитет не иска да пропусне новостите, свързани с изкуствения интелект, така че е много креативно от тяхна страна да "пришият" Джефри към физиката", каза тя и добави: "Бих казала, че и двамата са под съмнение, но въпреки това заслужават Нобелова награда от гледна точка на научните им постижения - как иначе ще ги възнаградите?"
Ноа Джансиракуза, доцент по математика в Университета Бентли и автор на книгата "Как алгоритмите създават и предотвратяват фалшиви новини", също твърди, че победата на Хинтън е съмнителна.
"Това, което той направи, беше феноменално, но дали беше физика? Не мисля, че е така. Дори и да имат вдъхновение от физиката, лауреатите не разработват нова теория във физиката и не решават отдавнашен проблем във физиката."
Категориите на Нобеловата награда за постижения в областта на медицината или физиологията, физиката, химията, литературата и мира са определени в завещанието на шведския изобретател Алфред Нобел, който умира през 1895 г. Наградата за икономика е по-късна добавка, учредена с дарение от Шведската централна банка през 1968 г.
Регулаторните органи в САЩ понастоящем притискат Google за потенциално разделяне, което може да принуди корпорацията да се освободи от части от бизнеса си, като браузъра Chrome и операционната система Android, които според някои й позволяват да поддържа незаконен монопол в онлайн търсенето.
Печалбите, получени от водещата позиция на Google, облагодетелстват корпорацията заедно с други големи технологични компании да изпреварят традиционните академични среди в публикуването на новаторски изследвания в областта на изкуствения интелект.
Самият Хинтън изрази известно съжаление за "работата на живота си", когато миналата година напусна Google, за да може да говори свободно за опасностите от изкуствения интелект, и предупреди, че компютрите могат да станат по-умни от хората много по-рано, отколкото се очакваше досега.
На пресконференция във вторник той заяви: "Иска ми се да имам някаква проста рецепта, че ако направите еди-какво си, всичко ще бъде наред, но нямам, особено по отношение на екзистенциалната заплаха тези неща да излязат извън контрол и да вземат връх".
Когато напуска Google през 2023 г. заради опасенията си за AI, Хинтън признава, че самата компания е действала много отговорно.
Спечелените тази седмица Нобелови награди подчертават колко трудно става за традиционните академични среди да се конкурират. Джиансиракуза заяви пред Ройтерс, че има нужда от по-големи публични инвестиции в научните изследвания.
"Голяма част от водещите технологии не са ориентирани към следващия пробив в областта на дълбокото обучение, а към печелене на пари чрез прокарване на чатботове или поставяне на реклами в целия интернет", каза той и добави: "Има ниши за иновации, но голяма част от тях са много ненаучни".
Още по темата
CHF | 1 | 2.10939 |
GBP | 1 | 2.35062 |
RON | 10 | 3.92997 |
TRY | 100 | 5.43683 |
USD | 1 | 1.87844 |
Последни новини
- 13:06 Общо 81 пожара са загасени през изминалото денонощие, петима души са пострадали
- 12:54 Изкуствен интелект смени Гери Стоянова: Кой ще ни казва вече накъде да завием
- 12:46 Получим ли "Да" за "Шенген" - от 1 януари пътуваме за Гърция без проверки, премахват всички бариери
- 12:41 Верстапен с четвърта поредна титла от Формула 1
- 12:29 Земетресение удари Вранча
- 12:16 Пожар в цех за пелети в Старозагорско
- 12:04 Влюбена до уши! Саня Борисова отлетя за Париж с новия си
- 11:51 Карлос Насар с два световни рекорда