Уникалният карстов музей в Чепеларе с нова експозиция

Наука 20.05.2009 16:08

Във връзка с майските празници в Чепеларе, уникалният карстов музей в града откри специална експозиция, която освен това е посветена на 80 години пещерно дело в България, съобщи Мария Бързакова, уредник в музея.

Музеят функционира от 1980, но събирателската работа, която осигурява откриването на музея започва през 50-те години. Пионерската дейност в тази посока развива Димитър Райчев, който основава кръжок по минерология, в училището, където е учител. Децата постепенно се запалват и започват да събират минерали, да проучват околностите на Чепеларе и останалите селища. През 1963 година е основан пещерния клуб в Чепеларе, който създава формата, която да обедини хората, занимаващи се с проучване на пещерите.

„Нашият музей е резултат от дейността на много хора. Клубът за пещернячество в града има много активна роля, като всяка ваканция се организират пещерни експедиции и се проучваха различни пещери. Ягодинската – там беше открито и проучено пещерното обиталище, където е естествения вход на пещерата, Бориковската, Триъгълната пещера, където има много богат палеонтологичен материал – при различните експедиции са открити множество кости от пещерна мечка и други видове, които вече не съществуват. Над Борино беше проучено едно от най-богатите кремъчни находища, а много пещери бяха картирани” обясни Бързакова.

Сега особено интересни за посетителите са сбирките “Минералогия, геология и петрография”, “Повърхности и вторични карстови форми”, “Биоспелеология”, “Пещерна палеонтология”, “Пещерна археология”, съвременните обитатели на пещерите.

Музеят разполага с oсновен фонд от 9400 експоната, научно-спомагателен от 7100 експоната и обменен фонд от 170 експоната, зала за гостуващи изложби, библиотека със 730 тома научна литература, лаборатория и конферентна зала с 60 места. Експозицията е на площ от 870 кв.м.

В музея има уникална сбирка от материали от Родопите. Тук е показано богатството от минерали на планината, намерени или на повърхността, или в самите пещери пещерни. В Родопите се срещат около 70% от познатите минерали в България като ахати, аметисти, гранати и др. Освен минералите, в музея са изложени уникални експонати от кристализирани карбонати, които образуват както сталагмити, сталкати, така и прекрасните пещерни бисери.

Пещерите имат и своите обитатели, като в повечето случаи това са представители на безгръбначната фауна. В музея може да се види и изключителното разнообразие на пещерната фауна в България. Най-интересните може би са прилепите и любопитното е, че от общо установениет 35 вида, 28 се срещат именно в Родопите.

Подредена е и огромна колекция от експонати на кости на животни, обитавали пещерите. Изложени са кости от пещерна мечка, която е била два пъти по-голяма от съвременната, кости от пещерен леопард и носорог, както и цял сглобен скелет на пещерна мечка, който е експониран съвсем от скоро в музея.

26 от пещерите в Родопите са с доказано човешко присъствие. Колекцията съдържа около 100 палеолитни и енеолитни находки от пещери, обитавани от човека. Съхранява оръдия на труда от камък, кремък и кост, орнаментирана керамика, калъпи за леене на бронз, овъглено жито, игли и други образци, събрани от Ягодинската пещера, Триград и с. Забърдо.

Таваните и подовете на залите в музея са декорирани с цветни снимки от пещери, което придава по-голяма автентичност на експозицията. /БГНЕС



CHF CHF 1 2.09763
GBP GBP 1 2.2774
RON RON 10 3.85476
TRY TRY 100 4.15529
USD USD 1 1.65608