Наука 26.05.2026 19:00 Снимка: ДНЕС+
Учените засякоха гама-лъчи от свръхярка свръхнова за първи път
Възможно е да са уловили раждането на магнетар
Космическата гама-обсерватория "Ферми" на НАСА за първи път е засякла убедителни следи от гама-лъчение, идващо от свръхярка свръхнова. Става дума за обекта SN 2017egm, намиращ се в галактиката NGC 3191 на около 440 милиона светлинни години от Земята. Астрономите смятат, че зад необичайно мощната експлозия вероятно стои раждането на магнетар - една от най-екстремните форми на материя и магнитна енергия във Вселената.
Изследването, публикувано в Astronomy & Astrophysics, разглежда свръхнова от типа "колапс на ядрото". Това са катастрофални експлозии, които настъпват, когато масивна звезда изчерпи горивото си и собствената ѝ гравитация срине ядрото ѝ за части от секундата. След подобен колапс може да остане черна дупка или неутронна звезда- невероятно плътен обект, при който една чаена лъжичка вещество би тежала около 10 милиона тона на Земята.
Учените подозират, че именно такава новородена неутронна звезда е в основата на феномена. Ако тя се върти с огромна скорост и притежава магнитно поле хиляди пъти по-силно от това на обикновените неутронни звезди, се образува магнетар. Тези обекти са способни да излъчват колосални количества енергия и според учените могат да бъдат "двигателят" зад свръхярките свръхнови, които светят десетки пъти по-силно от стандартните звездни експлозии.
Екипът е сравнил данните от "Ферми" с компютърни модели, описващи поведението на частици и радиация около новороден магнетар. Според модела магнетарът изхвърля облаци от електрони и позитрони, които при сблъсък освобождават енергия под формата на гама-лъчи. Именно тези лъчи впоследствие взаимодействат с отломките от свръхновата и се преобразуват във видима светлина. Любопитното е, че сред шестте най-близки известни свръхярки свръхнови само SN 2017egm е показала подобен ясен сигнал.
Ръководителят на изследването Фабио Асеро от Университета Париж-Сакле отбелязва, че астрономите търсят подобни сигнали вече почти две десетилетия. Новото откритие може да се окаже огромна крачка към разбирането как се раждат магнетарите и как точно се захранват най-мощните звездни експлозии във Вселената. Учените вече гледат и към бъдещата обсерватория CTAO, която ще може да засича подобни събития на още по-големи космически разстояния.
Още по темата
CHF
|
1 | 2.10463 |
GBP
|
1 | 2.24498 |
RON
|
10 | 3.83729 |
TRY
|
100 | 3.87564 |
USD
|
1 | 1.66355 |
Последни новини
- 09:44 ДПА: Крайнодясната "Алтернатива за Германия" води пред блока на Мерц с рекордните 9 процента
- 09:37 ЕП одобри окончателно търговското споразумение между ЕС и САЩ, регулиращо митата на US стоки
- 09:31 Полша задържа двама души за убийството на руски карикатурист
- 09:28 Франция проспа едно полувреме, но след това показа на света защо е фаворит №1 на Мондиала
- 09:23 След среща с премиера Румен Радев: Превозвачите няма да протестират
- 09:15 Димитър Стоянов: В Министерството на отбраната работят 3495 души, навършили възраст за пенсия
- 09:09 Андрей Ковачев: Никакви последици от доклада за РСМ няма да има! Българските евродепутати са единни
- 09:01 Зам.-външният министър на РСМ обвини България в дезинформационни и хибридни дейности