Наука 09.06.2025 10:13 Снимка: ДНЕС+
Учени свързаха следобедната дрямка с преждевременната смърт
Следобедната дрямка може да изглежда привлекателна за хора на средна възраст и възрастни, но според нов научен доклад тя е свързана с повишен риск от преждевременна смърт, пише ЮПИ, предава БТА.
Изследователи, които ще представят резултатите си на предстояща среща на Американската академия по медицина на съня (AASM), са установили, че хора с определени модели на дрямка са изложени на по-голям риск дори когато се отчетат фактори, свързани със здравето и начина на живот.
По-дългият сън през деня, нередовният режим на дрямка и сънят около обяд и ранния следобед са сред факторите, които увеличават риска.
Проучването е базирано на анализ на данни от повече от 86 500 души, участващи в дългосрочния проект UK Biobank, чиито спящи навици са били наблюдавани с устройства за носене на китката в продължение на една седмица. Средната възраст на участниците е била 63 години, а по време на 11-годишното проследяване около 5200 души са починали.
Най-висок риск за преждевременна смърт е отчетен при хора, които спят по-дълго през деня отколкото през нощта, следвани от тези с променливи навици за дрямка, както и при хора, които спят между 11 сутринта и 3 следобед.
Тези открития противоречат на досегашните препоръки, които насърчават възрастните да си почиват редовно следобед. Водещият изследовател Чънлу Гао подчертава, че тези данни поставят под въпрос настоящите знания за дрямката и призовава за допълнителни изследвания.
Резултатите ще бъдат представени по време на годишната среща на AASM в Сиатъл идната седмица, но докато не бъдат публикувани в рецензирано списание, трябва да се приемат като предварителни.
CHF
|
1 | 2.10463 |
GBP
|
1 | 2.24498 |
RON
|
10 | 3.83729 |
TRY
|
100 | 3.87564 |
USD
|
1 | 1.66355 |
Последни новини
- 00:02 Честита Нова 2026 година!
- 18:15 Екипът на ДНЕС+ ви желае весело посрещане на новата 2026 година!
- 18:03 Хороскоп за четвъртък, 1 януари 2026 г.
- 17:55 Путин пожела здраве, щастие и любов през 2026 година: Разчитаме на себе си!
- 17:47 Си Дзинпин в новогодишното послание: Повторното обединение на Тайван с Китай е неизбежно
- 17:43 Антъни Хопкинс на 88
- 17:35 Тръмп похвали парада по случай Деня на победата в Москва: Те изглеждат непобедими
- 17:32 Урсула фон дер Лайен: Влизането в еврозоната ще подсили още повече гласа на България в ЕС