Наука 03.05.2023 12:24 Снимка: ДНЕС+
Таралежите са опасни за хората
Срещата с таралеж в гората понякога може да бъде фатална за хората. Това съобщи за RT Екатерина Кашух, кандидат на медицинските науки. Според нея таралежите доста рядко нападат хора, но ако животното се почувства застрашено, може да ги ухапе.
"Раната от острите зъби на животинчето сама по себе си е неприятна, но основната опасност е, че таралежите са носители на смъртоносния бяс", каза експертът.
Тя добави също, че вирусът на бяс причинява тежки неврологични разстройства и дори може да бъде смъртоносен. В същото време човек може да се зарази не само при ухапване от животно, но дори само при контакт със слюнката му.
Опасни са и нараняванията от иглите на таралежите, които могат да доведат до заразяване с гъбични инфекции като трихофития (рингова болест) или салмонелоза. Освен това иглите са дом на голям брой кърлежи, които пренасят кърлежов енцефалит, борелиоза и други опасни инфекции.
Още по темата
CHF
|
1 | 2.10463 |
GBP
|
1 | 2.24498 |
RON
|
10 | 3.83729 |
TRY
|
100 | 3.87564 |
USD
|
1 | 1.66355 |
Последни новини
- 14:46 Махнаха Тома Белев от съпредседателския пост в „Зелено движение“
- 14:39 Демерджиев разпоредил фонд "Пътна безопасност" да финансира само мерки срещу катастрофите
- 14:31 Димитър Маринов остава начело на Българския фармацевтичен съюз
- 14:24 Иран рязко увеличи износа на петрол след споразумението със САЩ
- 14:17 КЗП започна масирани проверки по Черноморието
- 14:09 Дмитриев: Оставката на Стармър е важен сигнал и за другите подклаждащи войната в Европа
- 14:01 Почина Феим Чаушев
- 13:54 Симеон Караколев предупреди: Шарката по дребните преживни животни отново е в Пловдивско