Наука 11.06.2025 12:18 Снимка: ДНЕС+
Пътуването във времето не може да промени хода на историята
Учени от Университета на Куинсланд са провели проучване, което е довело до заключението, че пътуването във времето е теоретично възможно, без да причинява парадоксални ситуации.
Изследователите твърдят, че подобно пътуване остава в съответствие с принципите на детерминизма, които провъзгласяват, че пътешественикът не е в състояние да промени предварително определени събития.
Изследователите напомнят, че известният „парадокс на дядото“ не е единствената пречка пред пътуването във времето. Основното е, че човечеството все още не разполага с работещи технологии за осъществяване на такова пътуване.
Физикът Барак Шошани от Канадския институт за теоретична физика във Ватерло сподели версия за потенциалната възможност за пътуване във времето в условия на попадане в алтернативни времеви линии. Ученият разкри своите открития в списание SciPost Physics Lecture Notes.
Космологът Игор Новиков разработва принципа на самосъгласуваност, също в съответствие с теорията за липсата на парадокси при пътуването във времето. Този принцип гласи, че е възможно да се пътува в миналото само без да се опитваме да променяме събитията в него.
Редица специалисти предлагат да се разгледа идеята за подобно пътуване в рамките на интерпретацията на квантовата механика, допускайки хипотезата за съществуването на паралелни светове.
Изследователите продължават да проверяват съвместимостта на различни концепции с вече доказани теоретични аспекти.
CHF
|
1 | 2.10463 |
GBP
|
1 | 2.24498 |
RON
|
10 | 3.83729 |
TRY
|
100 | 3.87564 |
USD
|
1 | 1.66355 |
Последни новини
- 12:43 Подуправителят на НЗОК след оставката: Някой се опитва да напасва факти към предварителни изводи
- 12:32 Москва започва нов етап в търговската война с Ереван, в отговор на сближаването на Армения с Европа
- 12:21 ИПБ предава на прокуратурата записи от „Хемус“, изнесени от МРРБ
- 12:12 Андреева: ПП-ДБ вървят към сигурно поражение, ако влязат в президентските избори с тези кандидати
- 12:02 Шишков посочи основния проблем във ВиК сектора
- 11:51 Крайният срок изтича: Бързат с екстрадицията на Стоян Мавродиев
- 11:41 Засилени мерки и финансови проверки срещу незаконните гонки край морето
- 11:30 Пекин е "силно недоволен" от действията на САЩ срещу китайски технологични фирми