Наука 29.01.2022 12:08 Снимка: ДНЕС+
Оксфорд търси доброволци, които да се заразят с COVID в името на науката
Първото в света медицинско изпитание, разрешено за умишлено излагане на участниците на коронавируса, търси повече доброволци, тъй като засилва усилията за подпомагане на разработването на по-добри ваксини, съобщава "Ройтерс".
Проучването на Оксфордския университет стартира миналия април, три месеца след като Великобритания стана първата страна, одобрила опити с доброволци със заразяване с COVID-19.
Първата фаза, която все още продължава, се фокусира върху установяване на това колко излагане на вируса е необходимо, за да предизвика инфекция, докато втората ще има за цел да определи имунния отговор, необходим за предотвратяване, се казва в изявление на университета.
Изследователите са близо до установяване на възможно най-слабата вирусна инфекция, която гарантира, че около половината от хората, изложени на нея, ще получат асимптоматичен или лек COVID-19.
След това планират да изложат доброволци - всички преди това естествено заразени или ваксинирани - на тази доза от оригиналния вариант на вируса, за да определят какви нива на антитела или имунни Т-клетки са необходими за предотвратяване на инфекция.
"Това е имунният отговор, който тогава трябва да предизвикаме с нова ваксина", каза Хелън МакШейн, професор по ваксинология в Оксфордския университет и главен изследовател.
Резултатите от проучването ще помогнат за бъдещото разработване на ваксини много по-бързо и по-ефективно, се казва в изявлението.
Световните имунолози се стремят да определят имунната реакция, която ваксината трябва да произведе, за да защити от болестта. Веднъж открита, необходимостта от масови изпитания на ваксини е значително намалена.
Учените са използвали опити при хора в продължение на десетилетия, за да разработят лечения срещу много инфекциозни заболявания, но това е първото известно подобно изследване за COVID-19.
Недостатък е рискът от сериозно разболяване на доброволците, заразени с болестта, но университетът взема предпазни мерки.
Участниците трябва да са здрави и на възраст 18-30 години. Те ще бъдат поставени под карантина за поне 17 дни и всеки, който развие симптоми, ще получи лечение с моноклонални антитела на Regeneron Ronapreve./news.bg
Още по темата
CHF
|
1 | 2.10599 |
GBP
|
1 | 2.24061 |
RON
|
10 | 3.84295 |
TRY
|
100 | 3.87452 |
USD
|
1 | 1.65945 |
Последни новини
- 00:03 Рождество Христово е! Светът ликува!
- 21:02 Хороскоп за четвъртък, 25 декември 2025 г.
- 17:55 ДНЕС+ Ви пожелава на Бъдни вечер семейна топлина и споделени мигове!
- 17:51 Патриаршеското и синодално послание: Рождеството бележи повратен момент в човешката история
- 17:46 Очакването на българите: Култура или халтура - държавата да финансира, хората да потребяват
- 17:42 Д-р Динко Господинов: Празниците носят риск за сърдечно-съдовата система
- 17:31 АП: Нетаняху възложил на съветник да изготви план за атаката, причинила войната в Газа
- 17:20 Защо Стивън Спилбърг отказва да работи с Бен Афлек