Обявиха конкурсите за държавно финансиране на науката за 2009

Наука 28.05.2009 15:03

Седем са приоритетните области, по които ще се финансира българската наука тази година. Пет от тях имат за цел да повлияят на икономическото развитие на страната, а два – да подобрят качеството на живот. Това съобщи днес управителят на Фонд „Научни изследвания” проф. Анастас Герджиков на пресконференция в Министерството на образованието и науката.

Условията за кандидатстване вече са публикувани, започваме да приемаме проекти за финансиране на научни и научно-приложни изследвания, подчерта Герджиков. Новото за тази година е, че кандидатстването може да става и по електронен път. Крайният срок за подаване на проекти изтича през юли, добави той.

Висшите училища в страната, институтите на Селскостопанска академия и БАН, както и частни предприятия, ще кандидатстват в 16 конкурса, съобразени с общата потребност на бизнеса и конкретните нужди на научната общност у нас. Запазени са шестте основни приоритета от миналата година, новата област е за финансиране на изследвания с конкретна полза и приложимост за икономиката – в подкрепа на силна и работеща българска индустрия.

Разполагаме общо с 56 млн. лева за нови проекти. С останалата част от бюджета на Фонда за 2009 година ще изплащаме договорените и започнати проекти от минали години, както и членския внос в някои международни научни организации, каза проф. Анастас Герджиков. Отделяме отново специално внимание на конкурсите за
насърчаване на научните изследвания в приоритетни области, млади учени, идеи и развитие на научната инфраструктура, добави той.

Анализът на приключилата конкурсна сесия през миналата година показва, че подадените проекти са 1,5 пъти повече от 2007 г., а съотношението между подадени и одобрени разработки - 3:1. Биологията и медицината са сред приоритетните области, които генерират най-голям интерес, по-слабо от очакването е представянето на кандидатствалите организации в сферата на новите източници на енергия и информационните технологии.

С най-много одобрени проекти - 45% от всички класирани, са институтите на БАН. Договореното финансиране от тях е в размер на 28 млн. лева. Следват ги висшите училища – с 41 на сто от всички одобрени проекти на стойност 29 млн. лева. Останалите одобрени проекти се поделят между Селскостопанска академия и университетските болници – съответно 5 и 9%.

Сравнено по градове, най-активна в Конкурсна сесия – 2008 е била академичната общност в София. Общо тя е договорила 65% от всички одобрени проекти за висшите училища, след тях – с 14%, са университетите в Пловдив. Въпреки потенциала си, слабо е представянето на висшите училища във Варна и Бургас - едва 3 на сто от всички одобрени проекти.

Институтите на БАН водят по брой проекти и в конкурса „Млади учени” – те са 64% от общо 30 одобрени, което е почти 2 пъти повече от успешно класиралите се разработки на висшите училища. На Селскостопанска академия се падат едва 3% от всички одобрени проекти в този конкурс, сочи анализът на приключилата сесия за държавно финансиране на науката за миналата година.

CHF CHF 1 2.09763
GBP GBP 1 2.25951
RON RON 10 3.85552
TRY TRY 100 4.16246
USD USD 1 1.67882