Наука 10.12.2024 15:44 Снимка: ДНЕС+
Новият ръководител на НАСА имал интересен спор с космическата агенция
По-рано тази седмица, новоизбраният президент Доналд Тръмп обяви милиардера и космически турист на SpaceX — Джаред Айзъкман за следващия ръководител на НАСА.
Айзъкман е летял в космоса два пъти на борда на космическия кораб Crew Dragon на компанията, ръководена от Илон Мъск, като последният път стана първият частен гражданин, извършил космическа разходка.
Въпреки това, отношенията му с НАСА са далеч по-сложни. Предприемачът и обучен пилот на изтребител предложи мисия за ремонт на новаторския телескоп Хъбъл, но планът му срещна неодобрение от ръководството на агенцията, която в крайна сметка реши да не се ангажира с мисията.
През юни директорът на астрофизиката в НАСА, Марк Клампин, заяви, че такъв план може да доведе до повече вреди, отколкото ползи.
Докато НАСА "изключително цени" усилията на SpaceX, обясни Клампин пред журналисти, "нашата оценка показа множество съображения, включително потенциални рискове като преждевременна загуба на научни данни и технологични предизвикателства".
Айзъкман, обаче, настоява, че времето изтича. Това е отчасти заради един от оставащите жироскопи на Хъбъл, който има проблеми и е ключов за насочването на телескопа.
"С орбитата на Хъбъл, която намалява, остава ограничено време за планиране, обучение и изпълнение на мисия," написа той в Twitter през януари. "Малко ме притеснява, че времето изтича."
Рисковете, свързани с предложението на Айзъкман, включително посещение на остаряващия телескоп на борда на Crew Dragon, са значителни.
Дори космическата совалка, използвана за обслужване на Хъбъл пет пъти между 1993 и 2009 г., на няколко пъти почти необратимо уврежда телескопа, както съобщи NPR през май.
Още по-лошо, Dragon няма въздушен шлюз или роботизирана ръка, каквато имаше совалката, което усложнява ситуацията.
Все пак, както Айзъкман демонстрира по-рано тази година, излизането извън капсулата Crew Dragon с помощта на свързващ кабел е възможно.
С други думи, ако Айзъкман бъде утвърден като ръководител на НАСА, той ще стане началник на Клампин, който преди това отхвърли плана му.
Ще бъде интересно да наблюдаваме тези динамики. Засега е важно да се отбележи, че Айзъкман прояви благородство относно спора.
"На повърхността изглежда като "милиардер иска да оправи Хъбъл, а НАСА каза категорично не", но това не е точно така," написа Айзъкман в Twitter през май, опитвайки се да изясни ситуацията.
"Много хора имат спомени от героичните мисии на совалките за спасяване на Хъбъл... дългите космически разходки, Канадарм и огромните жироскопи. Астронавтите свършиха невероятна работа, за да запазят Хъбъл, но това беше тогава, а сега е друго време," добави той.
"Днес можете да вместите много възможности в нещо с размера на iPhone," отбеляза Айзъкман. "Това не е убягнало на никого от учените и инженерите, работили по съвместното проучване."
Айзъкман възприе освежаващо балансирана позиция, заявявайки: "Признавам, че това не е моят телескоп, който да докосвам, и много време е минало от проучването досега."
"Приоритетите на правителството се променят, бюджетите стават ограничени, и независимо кой финансира мисията, тя изисква ресурси от много страни за успех," подчерта той. "Независимо какво ще се случи оттук нататък, се радвам, че всички, включително НАСА, вложиха време, за да проучат дали това може да се осъществи. Хъбъл заслужаваше тези усилия."
Сега, когато Айзъкман е начело, може ли SpaceX скоро да стартира последен опит да удължи живота на един от най-големите и многофункционални научни инструменти, изпращани някога в космоса?
Като администратор на НАСА, Айзъкман вероятно ще има много по-голямо влияние върху въпроса — но дали Конгресът ще подкрепи опитите за осигуряване на финансиране за такава мисия, тепърва предстои да видим.
Освен това, сега, когато той е вързан за бюрото си във Вашингтон, възможностите му да посети Хъбъл със собствени средства може значително да намалеят.
По-вероятно е Айзъкман да съсредоточи усилията си върху напредъка към целта на Мъск и Тръмп за изпращане на хора на Марс — нещо, с което Айзъкман напълно се съгласява.
"Става въпрос за правене на неща, които никога не са били правени преди или не са били правени от повече от 50 години, и идеята е да се надгражда върху тези постижения," заяви Айзъкман по време на събитие през 2022 г. "Така продължаваме да отваряме космоса за други, за да се върнат на Луната, да достигнат Марс и отвъд."
"Когато се върнем на Луната и достигнем Марс някой ден, няма да бъдат само двама души наведнъж," добави той. "Представете си потенциална колония на Марс в даден момент, постоянно присъствие на Луната."
Още по темата
CHF | 1 | 2.10372 |
GBP | 1 | 2.35742 |
RON | 10 | 3.93037 |
TRY | 100 | 5.35046 |
USD | 1 | 1.88242 |
Последни новини
- 19:11 191 снегорина се борят с обилния снеговалеж в Централна и Западна България
- 19:02 Haй-зaмoжният фyтбoлиcт в cвeтa, пo-бoгaт oт Mecи и Poнaлдo взeти зaeднo
- 18:50 Коалиционно правителство, начело със социалдемократите, поема властта в Исландия
- 18:39 Киселова вижда два варианта за събиране на мнозинство за кабинет
- 18:27 Хванаха голямо количество контрабандни сексуални стимуланти на Дунав мост - Видин
- 18:15 Осъдиха осем души за участие в кампания, довела до убийството на френски учител
- 18:03 Катастрофа между автобус и камион в Бразилия взе най-малко 22 жертви
- 17:50 Държавният департамент наложи визови ограничения на лидерите в Южен Судан