Нещо се обърка с гигантските инвестиции на Microsoft в AI центрове за данни

Наука 04.04.2025 16:14 Снимка: АР/БТА

Нещо се обърка с гигантските инвестиции на Microsoft в AI центрове за данни

През последните месеци някои инвеститори започнаха да се опасяват, че около AI се е надува икономически балон

Центровете за данни са навсякъде. Докато световните технологични компании изискват все повече изчислителна мощ, за да поддържат своите софтуерни услуги, тези съоръжения никнат във всеки ъгъл на планетата. Те са гръбнакът на глобалните мрежови сървъри, облачните изчисления — и, разбира се - на изкуствения интелект (AI).

Microsoft беше един от основните играчи в този бум, но амбициите им може би започват да се разпадат, което може да е индикатор за цялата AI индустрия.

Технологичният гигант наскоро реши да намали инвестициите си в центрове за данни по целия свят, включително в Обединеното кралство, Австралия и Индонезия. Освен това Microsoft е спряла проекти за нови съоръжения в американските щати Илинойс, Северна Дакота и Уисконсин, според Bloomberg.

Тези съкращения се добавят към миналогодишните решения на компанията да се откаже от два проекта за центрове за данни в САЩ и Европа, както и към обявеното през февруари прекратяване на няколко наемни договора за такива съоръжения.

Тази рязка промяна идва в пълно противоречие с обявените в началото на януари планове на Microsoft да инвестира 80 милиарда долара в AI центрове за данни през 2025 г. Тя също така съвпада с икономическите сътресения в САЩ, породени от така наречените "реципрочни тарифи" на Доналд Тръмп — мита, които някои анализатори наричат икономически санкции, характерни за военно време.

"Това са просто санкции, наложени, за да принудят страните и компаниите да се подчинят, сякаш са университети или адвокатски кантори", коментира Дейвид Дайън, изпълнителен редактор на The Prospect. "Това е нещо, което би направил мафиотски бос."

Митата на Тръмп вероятно ще окажат разрушително влияние върху технологичния сектор в САЩ, като направят инвестициите в центрове за данни значително по-рискови. След като митата влязат в сила, цените на чуждестранните ресурси, необходими за изграждане на нови центрове, ще се изстрелят нагоре. Съществуващите съоръжения също ще станат по-скъпи за поддръжка, тъй като растежът на възобновяемата енергия ще се забави, а традиционните енергийни разходи ще се повишат драстично.

Към това се добавя и нестабилността на AI индустрията. През последните месеци някои инвеститори започнаха да се опасяват, че около AI се е надува икономически балон — а действията на Microsoft изглежда потвърждават тази теория. Провалът на IPO-то на CoreWeave и липсата на реални печалби в сектора допълнително затвърждават тези опасения.

Всичко това доведе до рекордно нисък ден за технологичните акции, като Microsoft падна до най-ниската си стойност за последната година веднага след отварянето на Уолстрийт тази сутрин.

Като цяло, седемте най-големи американски технологични компании — Microsoft, Tesla, Nvidia, Alphabet (Google), Apple, Meta и Amazon — са на път да загубят над 800 милиарда долара пазарна капитализация днес. Това представлява значителна част от 3 трилиона долара, изпарени от индекса S&P 500 през последните десет седмици, откакто Тръмп встъпи в длъжност.

Сега стоим на прага на нова икономическа ера. Как всичко това ще се отрази на компании като Microsoft, вероятно ще остане в учебниците по история. Но що се отнася до технологичния свят, едно е сигурно: AI влакът се е отприщил и препуска с пълна скорост.

CHF CHF 1 2.07912
GBP GBP 1 2.30138
RON RON 10 3.9295
TRY TRY 100 4.65344
USD USD 1 1.76886