Наука 25.07.2025 15:37 Снимка: ДНЕС+
Наши ученици грабнаха 4 медала на Олимпиадата по физика в Париж
Български ученици се завръщат с четири бронзови медала и една почетна грамота от Международната олимпиада по физика, която тази година се проведе в Париж, съобщават от образователното министерство.
В престижното състезания участваха над 400 ученици от 85 държави. Надпреварата преминава в два кръга – експериментална част с две задачи, и теоретична, която включваше три задачи.
Българският отбор беше представен от петима ученици – Христо Христов от СМГ „Паисий Хилендарски“, Илия Ников от ПМГ „Васил Друмев“ във Велико Търново, Петър Петров и Светослав Арабов от МГ „д-р Петър Берон“ във Варна и Александър Николов от ПЧМГ в София. Техни ръководители са проф. дфн Мирослав Абрашев и доц. д-р Нено Тодоров от Физическия факултет на СУ „Св. Климент Охридски“.
Четирите бронзови медала бяха завоювани от Христо Христов, Илия Ников, Александър Николов и Светослав Арабов. Петър Петров спечели почетна грамота за добро представяне.
Международната олимпиада по физика се провежда от 1967 г. по инициатива на България, Полша, Чехословакия, Унгария и Румъния. Оттогава страната ни участва във всички издания и вече има 150 отличия.
Още по темата
CHF
|
1 | 2.10463 |
GBP
|
1 | 2.24498 |
RON
|
10 | 3.83729 |
TRY
|
100 | 3.87564 |
USD
|
1 | 1.66355 |
Последни новини
- 16:36 Радев в Гданск: Преустановяването на военните действия изисква дипломация
- 16:29 Учителите в готовност за протест заради бюджета
- 16:21 Украйна ще подпише споразумения за над 10 млрд за възстановяване
- 16:13 Рим контрира шефа на НАТО: Разрешили сме само логистични полети, а не въздушни удари срещу Иран
- 16:06 Депутатите приеха окончателно промените в Закона за съдебната власт
- 15:59 Рюте: Италия разреши 500 американски военни самолета да излетят от нейната територия
- 15:55 Стартира Лятната програма за групови занимания ,,Приключения около света"
- 15:52 ЕС отпусна първите 3,2 млрд. евро от новия заем за Украйна