НАСА планира първия експеримент с огън на повърхността на Луната

Наука 27.04.2026 18:08 Снимка: ДНЕС+

НАСА планира първия експеримент с огън на повърхността на Луната

В рамките на мисията учените планират да запалят четири проби от твърдо гориво

Американската космическа агенция НАСА подготвя експеримент за изследване на огъня на Луната. Целта е да се разбере как горят различни материали в условия на по-ниска гравитация.

До момента учените вече са провеждали тестове в космоса. Те запалват контролирани пламъци в товарни кораби Northrop Grumman Cygnus, за да изследват разпространението на огъня при микрогравитация.

Новият експеримент ще се проведе директно на лунната повърхност. Той е част от проект с името Flammability of Materials on the Moon (FM2). Данните за него са представени на научна конференция и публикувани от Universe Today.

Изследването ще тества стандарт на НАСА за безопасност на материалите, известен като NASA-STD-6001B. При него материал се подлага на пламък с дължина около 15 сантиметра. Ако огънят се разпространи повече или се отделят горящи частици, материалът се счита за опасен.

Проблемът е, че този стандарт е разработен при земна гравитация. Той приема, че материал, който е безопасен на Земята, ще бъде безопасен и в космоса. Според учените това може да не е вярно за Луната.

По-ниската гравитация там може да промени поведението на огъня. Изследователите предупреждават, че материали, които трудно се възпламеняват на Земята, могат да горят по-лесно на Луната.

Една от причините е явление, свързано с подаването на кислород към пламъка. При по-ниска гравитация този процес се променя и може да позволи на огъня да се поддържа по-дълго.

Предишни експерименти с падателни кули и суборбитални ракети показват сходни резултати. Те сочат, че в условия на частична гравитация границите на запалимост на материалите могат да се увеличат.

Допълнителен риск идва от средата, в която ще живеят бъдещите астронавти. Тя вероятно ще бъде обогатена с кислород, за да се улесни дишането. Това обаче може да засили горенето.

В рамките на мисията учените планират да запалят четири проби от твърдо гориво в контролирана среда на Луната. Експериментът е предвиден за края на 2026 година. Камери и сензори ще следят развитието на пламъка.

Резултатите ще помогнат за оценка на риска при бъдещи лунни бази. При пожар евакуацията няма да бъде лесна, което прави безопасността критично важна.

Според учените тези тестове са ключови за разбирането на поведението на огъня извън Земята и за защитата на бъдещите космически мисии.

CHF CHF 1 2.10463
GBP GBP 1 2.24498
RON RON 10 3.83729
TRY TRY 100 3.87564
USD USD 1 1.66355