
Наука 03.10.2024 16:16 Снимка: ДНЕС+
Международен екип от учени картографира мозъка на вид муха
Изучаването на дрозофилата представлява важна стъпка в разбирането на механизма на комуникация на невроните
Международен екип успя да картографира всички неврони и връзки в мозъка на мухата Drosophila, съобщи АФП, цитирана от БТА. Постижението им е голям напредък за неврологията.
Резултатите са публикувани в сп. "Нейчър".
Всеки трети човек в света живее с неврологично или с невропсихиатрично разстройство. Повечето от тези заболявания са свързани с "разстройства на веригата" - неправилна комуникация на невроните един с друг, каза Джон Гай, директор на Американския институт за изследвания на мозъка NIH Brain Initiative.
Знаем много малко за веригите на човешкия мозък и не можем да предложим лечение, каза той на пресконференция по повод изследването си. Изучаването на дрозофилата представлява важна стъпка в разбирането на механизма на комуникация на невроните, отбелязва АФП.
Конектомът е описание на невронните връзки в мозъка и описание на начина на взаимодействие на невроните помежду им. Благодарение на това взаимодействие се образуват мозъчните вериги. Терминът "конектом" е референция към термина "геном", с който се означава генетичният материал на организма. Разчитането на генома прави революция в науката и медицината, казват учените, цитирани от АФП.
Още по темата
![]() |
1 | 2.09247 |
![]() |
1 | 2.26029 |
![]() |
10 | 3.85803 |
![]() |
100 | 4.03449 |
![]() |
1 | 1.66908 |
Последни новини
- 19:33 Народният театър открива сезона с мистична премиера на „Последният час на Мерилин Монро“
- 19:24 Мотив за престъпление: Разследват версията, че Кърк е убит заради трансджендър
- 19:15 Китай и САЩ преговарят за мита, руски петрол и продажбата на ТикТок
- 19:05 Пушилин: Руската армия обгражда ВСУ в Красноармейско-Дмитровската агломерация
- 18:54 Meteo Balkans: Дъждовен старт на седмецата, слънчеви дни и захлаждане за уикенда
- 18:44 На ход е хибрид между тротинетка и автомобил (ВИДЕО)
- 18:33 Алла Пугачова не се страхува от смъртта, но не иска нейни песни на погребението си
- 18:23 Новият френски премиер Себастиан Льокорню се отказва от премахването на два официални почивни дни