"Марс орбитър" успешно достигна Червената планета

Наука 11.03.2006 12:40

Американският космически апарат "Марс рикънейсънс орбитър" (МРО) успешно застана на орбита около Червената планета, съобщиха световните агенции.

След безпроблемното изпълнение на трудната маневра апаратът ще остане около Марс около 10 години, за да изследва подробно неговата геология и климат.

Целта на мисията е преди всичко да открие дали на планетата е имало вода и живот,

да определи местата за кацане на още два марсохода и да помогне за реализирането на пилотирани полети до космическия ни съсед.

След 7-месечно пътуване в 21,24 ч. по Гринуич в петък двигателите на 2,18-тонната сонда, голяма колкото двуетажна сграда, се включиха автоматично за 27 мин. Така скоростта беше забавена с 20% до 14 000 км, което позволи апаратът да бъде прихванат от гравитационните сили на Марс.

МРО първоначално ще застане на 400 км над планетата на силно елиптична орбита с апогей 44 000 км. Към края на март специалистите от НАСА ще започнат операциите за атмосферно забавяне и спираловидно доближаване към планетата.

На този етап МРО ще се слезе от 35-часовата си орбита до 2-часова орбита само на 300 км над Марс. Спускането ще продължи седем месеца, след което сондата ще започне двугодишната си изследователска мисия, която
има възможности да събере повече данни, отколкото всички досегашни мисии взети заедно.

"Марс орбитър" има шест мощни инструмента.

Спектрометърът ще търси минерали, свързани с наличие на вода. Радарът може да прониква в почвата, за да търси следи от вода. Радиометърът ще анализира атмосферния прах, водните изпарения и температурите.

Едната от трите камери е с най-големия телескопски обектив, изпращан до чужда планета, който може да покаже с голяма яснота скали и слоеве на терена с големина под 2 м. Втората камера позволява да бъде увеличено 10 пъти сегашното покритие на образите, а третата ще състави метеорологична карта на Марс.

Всички данни ще бъдат предавани до Земята с най-голямата антена, изпращана до Червената планета,

както и от предавател, захранван от слънчеви панели. Те ще осигурят фазата, която ще последва научните изследвания - предаване на данните, събрани не само от МРО, но и от марсоходите, които тепърва ще бъдат изстреляни там.

МРО ще се присъедини към три други орбитиращи около Марс апарата. Два от тях са американски - "Марс глоубъл сървейър" и "Марс Одисей". Третият - "Марс експрес", е европейски.

Върху повърхността на Червената планета пък са роботите на НАСА "Спирит" и "Опъртюнити", които започнаха третата си изследователска година.

МРО беше изстрелян на 12 август. Мисията е с бюджет 720 млн. долара.

Информацията е на Netinfo.bg.

CHF CHF 1 2.08289
GBP GBP 1 2.32422
RON RON 10 3.83173
TRY TRY 100 4.50081
USD USD 1 1.7441