Космически експерт: Първият разузнавателен спътник на Северна Корея е жив

Наука 28.02.2024 16:04 Снимка: ДНЕС+

Космически експерт: Първият разузнавателен спътник на Северна Корея е жив

Първият разузнавателен спътник на Северна Корея "е жив", заяви нидерландски космически експерт, който е установил промени в неговата орбита. Те предполагат, че Пхенян успешно контролира космическия апарат, въпреки че все още не се знае какви са възможностите му, предаде Ройтерс.

След две неуспешни изстрелвания Северна Корея изведе успешно на орбита през ноември сателита "Малигьон-1".

Той е заснел тайни военни и политически обекти в Южна Корея, Съединените щати и други държави, обявиха севернокорейски държавни медии, но не публикуваха кадри в подкрепа на тези свои твърдения. Независими проследяващи устройства не са засекли сигнали от сателита.

"Сега вече определено можем да кажем, че спътникът работи", написа в блог Марко Лангбрук, експерт по сателити в Делфтския технологичен университет в Нидерландия.

От 19 до 24 февруари спътникът е извършил маневри, за да повиши своя перигей, или най-ниската точка в орбитата си, от 488 километра на 497 километра, каза Лангбрук, като се позова на данни от управлявания от САЩ Комбиниран център за космически операции. "Маневрата доказва, че "Малигьон-1" не е мъртъв и че Северна Корея има контрол над сателита - нещо, което беше оспорвано", коментира той.

Южнокорейското министерство на отбраната все още не е дало коментар по въпроса. В понеделник министърът на отбраната Шин Уон-сик заяви, че сателитът не показва никакви признаци, че изпълнява други задачи или участва в разузнавателна дейност.

"Макар че наистина в момента не може да сме сигурни дали сателитът снима успешно, той поне обикаля на орбита, така че в този смисъл функционира", каза Лангбрук по повод коментарите на Шин.

Повишаването на перигея на спътника е изненадващо, тъй като наличието на бордова система за задвижване не беше очаквано, а предишните севернокорейски сателити никога не са извършвали маневри, обясни нидерландският експерт.

Лангбрук определи като сериозно постижение способността за издигане на сателита на по-висока орбита. Това означава, че докато спътникът има гориво, Северна Корея може да удължи живота му, като го издигне на по-голяма височина, когато той се спусне прекалено надолу заради земното притегляне, аргументира се той.

Северна Корея обеща да изстреля тази година още три разузнавателни спътника, предава БТА. 

CHF CHF 1 1.9984
GBP GBP 1 2.28811
RON RON 10 3.93061
TRY TRY 100 5.63567
USD USD 1 1.82481