Коронална дупка в Слънцето - какво представлява и тревожно ли е това явление

Наука 11.12.2023 16:53 Снимка: ДНЕС+

Коронална дупка в Слънцето - какво представлява и тревожно ли е това явление

Преди няколко дни Обсерваторията за слънчева динамика на НАСА (SDO) се натъква на едно доста мащабно явление, което е причината в момента Слънцето да изглежда така, сякаш в него има дупка.

Според учените т.нар. "коронална дупка" с размерите на 60 като нашата планета, се е "отворила" в повърхността (короната) на Слънцето.

Въпреки името, което носят, короналните дупки всъщност не представляват точно дупки. Те са по-скоро хладни области, които изглеждат по-тъмни на ултравиолетови и рентгенови изображения. Как обаче се появяват те?

Нашата звезда представлява гигантски магнит. Направена е от плазма, или газ, който е толкова горещ, че разделя атомите на положително заредени йони и отрицателно заредени електрони, които се движат независимо един от друг. Когато тези частици се движат много бързо, те създават магнитни полета, които се преплитат и се връщат обратно към Слънцето.

Короналните дупки обаче всъщност са области, в които магнитните полета не се връщат обратно към нашата звезда. Вместо това, магнитното поле изтича от атмосферата ѝ в космоса. Затова и короналните дупки са с по-ниска температура и плътност.

Въпреки че са мащабни и създават илюзията, че в Слънцето се е появила истинска дупка, короналните дупки не са повод за безпокойство и дори не могат да бъдат видени с просто око.

Според експертите настоящото явление е вероятно да доведе до геомагнитна буря, но нищо по-сериозно от това. Засега те не могат да кажат със сигурност колко време ще се задържи короналната дупка, но допускат, че може и да е за повече от 27 дни, пише BBC.

CHF CHF 1 2.10101
GBP GBP 1 2.34512
RON RON 10 3.92989
TRY TRY 100 5.35872
USD USD 1 1.85721