Китай създаде 256-ядрен процесор от една силициева подложка

Наука 16.01.2024 17:05 Снимка: ДНЕС+

Китай създаде 256-ядрен процесор от една силициева подложка

Предложената технология позволява производството на чипове със сто процесора и 1600 ядра

С малки изключения индустрията на чиповете върви по пътя на чиплета, сглобявайки процесори с по-висока производителност и повече функции от отделни кристали на една пластинка. Но има и друг път - създаване на процесори от едно парче силиций. Процесорите Cerebras са най-яркият пример за това. Оказа се, че Китай също знае как да произвежда подобни процесори.

В края на декември 2023 г. китайското научно списание Fundamental Research публикува статията The Big Chip: Challenge, Model and Architecture (Големият чип: предизвикателство, модел и архитектура) на учени от Института по компютърни технологии на Китайската академия на науките. Статията на английски език е свободно достъпна и при по-голям интерес лесно можете да я намерите. В нея авторският колектив не само обсъжда предизвикателствата пред производството на чипове с размер колкото вафла, но и съобщава за производството на 22 nm прототип на чип на Zhejiang с помощта на CMOS технология. Експерименталният процесор се състои от 16 функционално независими процесора, всеки от които носи 16 изчислителни ядра (общо 256 ядра). Всички процесори са свързани чрез общ интерфейс за достъп. Това позволи да се опрости окабеляването и управлението на чипа. Всеки процесор има своя собствена памет, но достъп до нея може да се получи от всеки процесор на пластината.

Екипът показа също, че предложената от тях технология позволява производството на чипове със сто процесора и 1600 ядра. Заради санкциите Китай няма достъп до най-модерните литографски скенери за производство на полупроводници, така че "големите чипове" биха могли да бъдат алтернатива на по-малките чипове с по-гъсто разположени транзистори. Остава въпросът за потреблението на енергия от процесорите с размер на плочата, но Китай може просто да няма друга алтернатива, ако трябва да увеличи производителността на суперкомпютъра.

Процесорът Cerebras на американската компания показва чудеса откъм производителност при умерена консумация, но той (втората му версия) се произвежда по 7 nm процес. Китайският 22nm чип няма да може да се конкурира с него в това отношение, но ще може да решава редица негови задачи. Освен това разработчиците ще натрупат ценен опит и ще усъвършенстват технологиите и архитектурите, което ще им бъде полезно в бъдеще, когато в ръцете им попаднат най-новите литографски скенери.

CHF CHF 1 2.10101
GBP GBP 1 2.34512
RON RON 10 3.92989
TRY TRY 100 5.35872
USD USD 1 1.85721